Zuzana Říhová: Baví mě vypustit do světa „work in progress“

- MAČ 2022 - 07. 12. 22

Zuzana Říhová se narodila v roce 1981 v Děčíně. Vystudovala bohemistiku a komparatistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2007 působí v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, přednáší na Vysoké škole kreativní komunikace v Praze. 

V letech 2014 až 2017 vedla katedru bohemistiky v Oxfordu. Je autorkou řady vědeckých článků, vydala antologii české avantgardní prózy Neplač, vstaň a střílej (2016) a monografii Vprostřed davu (2016). 

Publikovala sbírku básní Pustím si tě do domu (2016) a prózy Evička (2018) a Cestou špendlíků nebo jehel (2021) — tento román byl nominován na Magnesia Literu v kategorii próza. 

„Podivné události vyvrcholí třetí den po chlapcově zmizení, kdy se před chalupou manželů shromáždí všichni vesničané ve slavnostních úborech,“ anotuje dílo nakladatel. „Převrátila se bizarní hra místních vidláků v jakousi zvrácenou podobu moderního folkloru? Jde jim o život? A co se stalo s klukem? Vesnický román, který chcete číst v bezpečí města.“   

„Přestože to v recenzích na můj román často zaznívalo, pořád si myslím, že tématem knihy ‚Cestou špendlíků nebo jehel‘ není vesnice, venkov ani současní vesničané,“ uvedl v rozhovoru pro h7o.cz Říhová.  

“Román jsem psala několik let, vznikla nejdříve verze A, kde se všechno odehraje trochu jinak, z toho pak verze B, která odpovídá tomu, co znají čtenáři. Někomu stačí si možné varianty jen představit, já si je musím napsat a pak vyškrtnout. Povídka Chalupáři je první verze jedné kapitoly románu. Baví mě vypustit do světa „work in progress“, rozhlas je pro to ideální médium, protože audio zpracování je už svým způsobem interpretace textu,” popsala on-line časopisu Host. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...