Natalka Marynčak: Když mluví zbraně, moderní básníci nemlčí

- Vojna jedna báseň - 08. 04. 24

Natalka Marynčak je ukrajinská básnířka, spisovatelka, překladatelka a moderátorka, která žije a tvoří v Charkově.

K poezii si vytvořila vztah již v dětství, kolem svých čtyř let napsala první báseň, jakýsi poetický střípek. „Nikdo neví, co to tehdy znamenalo, ale asi jsem se od začátku cítila jako básník,“ vysvětlila autorka.

Psala potom i typickou teenagerskou poezii, díky níž se začala cítit jako básnířka a snažila se vědomě reprodukovat své pocity. „Už jsem měla stoprocentní povědomí o tom, kdo jsem a proč jsem vůbec přišla na svět,“ líčí.

„Jsem stoprocentně ukrajinsky mluvící básník na Ukrajině, pro Ukrajinu a pro její rozvoj. Bylo to zcela vědomé a svědomité rozhodnutí. Přesně si pamatuji, proč se to stalo: ukázalo se, že bylo velmi důležité deklarovat svou pozici v Charkově v té době. A od té doby je vše tak, jak to je.“

Na začátku války ji zasáhla otázka, zda je vůbec poezie nezbytná? „Je vůbec kultura nutná? Někde druhý nebo třetí den jsem si uvědomila, že je potřeba, protože mi začali psát lidé, kteří už byli v okupaci. Kteří prožívali nejstrašnější první dny války a nejstrašnější události ve svém životě a četli poezii, aby se uklidnili. Už první měsíc bylo jasné, že potřebujeme ukrajinskou kulturu, aby bylo jasné, za co ukrajinská armáda bojuje.“

„Proto je poezie za války tak potřebná. I když mluví zbraně, moderní básníci nemlčí,“ doplnila.

Natalka Marynčak se stejně jako další umělci – Žadan, Oleh Kadanov, Mariana Savka, Julita Ran a další – zapojila jako dobrovolnice do boje proti ruskému agresorovi. Svými činy demonstrují hodnoty, které jsou důležité. Od prvních dnů války pomáhají armádě i civilistům, neúčastní se společných akcí s Rusy v zahraničí a pracují na tom, aby ukrajinská kultura dostala hlas a subjektivitu.

„Možná je tato role umělce relevantní pouze pro společnosti v krizi nebo pro ty, které procházejí postkoloniálním obdobím. Myslím si však, že vzhledem k tomu, že nejen celý západní svět prochází transformací, mění se tato role i ve společnostech, které se stále cítí bezpečně,“ uvedla v Hostu básnířka, novinářka a kulturní manažerka Ivanna Skyba-Jakubova.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...