Zuzana Cigánová: Nemám dost velké oči ani hlavu, aby se mi do nich všechno vešlo

- Romance pro křídlovku - 02. 06. 23

O herečce, která zamotala hlavu vášnivým divákům filmového hitu šedesátých let Romance pro křídlovku, ve kterém slovenská herečka a spisovatelka Zuzana Cigánová ztvárnila Terinu, není v tuzemsku moc slyšet.

Ale díky tomu, že píše, navštívila v roce 2014 brněnský MAČ. „Jedny prázdniny jsme se mohly s dcerou připojit k expedici Tatra kolem světa. A já jsem si uvědomila, že nejsem schopná si všechno zapamatovat. Že nemám dost velké oči ani hlavu, aby se mi do nich všechno vešlo. Proto jsem si začala psát deníček. Z toho vznikla knížka Kousek cesty kolem světa. Pak přišly další,“ popsala Magazínu MF DNES své literární začátky.

V románu Aksál popisuje lásku naruby. „Protože láska, to je příroda v nás. A příroda je nejmocnější. Dělá si, co chce. I živelné pohromy. První pohled, první dotyk... a vlna tsunami smete všechno, co dosud dávalo smysl. Dívám se na to očima známého, a přece celkem jiného trojúhelníku,“ naznačila autorka v MF DNES.

Kniha Šampaňské, káva, pivo se objevila ve finále slovenských literárních oskarů Anasoft Litera. A nebyla přitom jedinou. Jedna novela se objevila v americké antologii slovenské prózy. „Kdyby vyšly v češtině ty tři moje poslední knížky, to by byl sen,“ prozradila médiím s tím, že by české čtenáře uvítala, jelikož na ni pohlížejí jen jako na herečku.

„Ja píšem len vtedy, keď sa mi chce a len to, čo sa mi chce. Nemám v tomto smere žiadne vzdelanie, píšem to jednoducho tak, ako sa mi to žiada,“ uvedla pro Pravdu.sk.

Zuzana Cigánová debutovala v roce 1991 cestopisem Kousek cesty okolo světa. Narodila se v roce 1947 v Bratislavě. Absolvovala Vysokou školu múzických umění. Hrála zhruba ve dvou stovkách filmů a televizních inscenacích. Od roku 1970 je členkou činohry Slovenského národního divadla.

Napsala Divadelnú hru (2011) a prózy Dopadne to dosť dobre, pes bude rád (1995), K + K alebo Naša etuda (2004), Šampanské, káva, pivo (2007) a Špaky v tŕní (2012). 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...