Zmitěr Višňov: Začal jsem v běloruštině přemýšlet i snít

- Bělorusko - 02. 05. 24

Zmitěr Višňov je potomek dadaismu, futurismu a běloruského konceptualismu. Je ústřední postavou avantgardního literárního hnutí Boom-bam-lit a skupiny Schmerzwerk, zakladatel a redaktor časopisu Texty. Jde o renesanční osobnost: básník, prozaik, malíř, kritik a performer. Absolvoval Literární institut Gorkého v Moskvě, malířství studoval v litevském Vilniusu.

Sám sebe označuje za potomka ruské armády, který se sám naučil běloruský jazyk. Založil nezávislé nakladatelství a knihkupectví a literární kavárnu. „Pro mě není důležité, jaký obsah má kolonka národnost… Pro mě jsou podstatné lidské postoje. Raději bych řekl, že Bělorusem je ten, kdo není lhostejný k obavám běloruské kultury, jazyka a tradic.“

Višňov vnímá ruské, ukrajinské a židovské kořeny Běloruska. „Jen mentalita těch, kteří žijí v Bělorusku, je dána tímto prostorem. Mohu připomenout tucet běloruských spisovatelů, kteří se tady narodili, ale jsou to Rusové, mají ukrajinské, židovské a jiné kořeny. Nicméně takový seznam by byl netaktní, protože je to něco, v jistém smyslu, osobního,“ vyjádřil.

A ví, o čem mluví: také jeho cesta k Bělorusům byla komplikovaná, protože byl dítětem sovětského vojáka. „Běloruštinu jsem se učil i doma podle slovníků a čtením knih, s kamarády budoucího literárního hnutí Boom-Bam-lit. Byla to dlouhá a obtížná cesta,“ přiznal.

Hodně jistoty získal v novinách, kde tři roky pracoval. „Po pár letech každodenní praxe s jazykem jsem si uvědomil, že jsem nejen začal přemýšlet v běloruštině, ale že v ní i sním,“ podotkl.

„Nemohu říci, že Bělorusové jsou zbabělci, jsou jen nemocní. Myslím si, že to zavinilo množství válek, které se přehnaly přes území Běloruska. A Bělorusové při tom byli jen jakási ‚farma lidí‘. Přesto jsem hrdý na jejich umění, literaturu, divadlo, národní kuchyni a architekturu. Bělorusové jsou zkrátka talentovaní a krásní lidé, bohužel, velmi často podceňují svůj potenciál,“ hlásá básník.

„Jsem optimista – a proto věřím, že Bělorusko se připojí k Evropské unii. Domnívám se, že nová generace Bělorusů opraví chyby vzniklé dnes,“ odhaduje.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...