Zeno Kaprál: Život jde pořád dopředu. V šuplíku mám sbírek několik

- MAČ 2017 - 14. 05. 19

Poetická zahrada básníka Zena Kaprála zazněla na autorském čtení druhého dne MAČe v roce 2017. „Na mě roční období moc nepůsobí,. Napíšu básničku o létě v zimě a obráceně… Básničky vznikají nezávisle na tom jaké je počasí, jí jsem to s ročním období nikdy nespojoval, i když se tam o nich mluví,“ zavrhl deníkovou svých básní Zeno Kaprál, když četl z textů, které napsal za rok.

„Já mám v šuplíku sbírek několik,“ poznamenal autor. „Za rok napíšu tak padesát básní, „ prozradil Pavlovi Řehoříkovi, který jeho večer v Brně moderoval. Začátek videa má sníženou kvalitu zvuku...

Zeno Kaprál: Nepodstatný půvab
2. 7. Brno 20.30

Brněnský patriot, básník, který dýchá poetikou Jana Skácela, nestor kavárenských mačů v šachu. To je Zeno Kaprál, všímavý a velejemný esejista, držitel Ceny Českého literárního fondu. Pacoval jako vychovatel v polepšovně, přispěvatel plzeňského rozhlasu, zeměměřič či hasič, v roce 1966 se stal pojišťovacím agentem České pojišťovny, kde působil přes dvacet let. Spolupracoval s Českou televizí na tvorbě básnických medailonů. Verše píše od konce padesátých let, v letech šedesátých byl jednou z hlavních postav brněnského undergroundu, řada jeho děl vyšla v samizdatu, připomínají encyklopedická hesla.

Vydal sbírky Ploty (1962), Reinerův výbor (1992), Staré texty, Nové texty (1992), Růžová cesta (1995), Plané palposty (1997), Moje pojišťovna aneb v krajině arkádské (1998), Ozvy kázní (2000), Glosy a maximy (2001), Namol střízliv (2002), Pádlo stálosti (2003), Zeleň blankytu (2003), Suché roráty (2004) a další.

Datho Turashvili
2. 7. 20.30 Wrocław
3. 7. 19.00 Ostrava
4. 7. 19.00 Košice
5. 7. 20.30 Lvov

Narodil se roku 1966 v Tbilisi, na tamější univerzitě a v Londýně a Madridu studoval literaturu, film a dějiny umění. Mimo scénáře Turashvili píše romány, povídky a divadelní hry, překládá literaturu z ruského, španělského a anglického jazyka. Debutoval románem Útěk ze SSSR (Džínová generace) o příběhu mladých, kteří se stanou obětmi uzavřeného režimu. Román založený na skutečné události se záhy stal gruzínským bestsellerem. Účastní se také horolezeckých expedic na Kavkaz, do Himalájí a do And a část jeho tvorby je věnována cestování a dobrodružným příběhům. Jeho dílo bylo přeloženo do více než deseti jazyků a dvakrát se stal držitelem literární ceny Saba.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...