Zeno Kaprál: Horuji pro klidný přístup k tvorbě

- Poezie - 22. 05. 24

Brněnský básník, scenárista a pedagog Zeno Kaprál (1941–2020) po sobě zanechal nejen sevřené básnické dílo, ale také poetickým duchem protknutý byt v centru Brna, který i po jeho smrti žije dále poezií. Jedná se o Rezidenci Café Kaprál.

V roce 1962 vyšla Kaprálovi, který po desetiletí udržoval přítelství třeba s Ivanem Wernischem, první básnická sbírka. Zprvu publikoval v časopisech a novinách – Plamen, Host do domu, Sešity pro mladou literaturu a Tvorba, než přišla po okupaci Ruskem doba temna.

Krátce pracoval jako vrtač, učitel, zeměměřič, hasič, knihovník, vychovatel v polepšovně, dramaturg a redaktor. Dlouze pracoval jako úředník u České pojišťovny. Dělal i porevolučního tajemníka Obce moravskoslezských spisovatelů. Věnoval se psaní scénářů, básniček a esejů. Žil v Brně a ve Strmilově.

V roce 2022 vyšla Zenu Kaprálovi posmrtně jeho poslední sbírka Chtěné prodlevy (nakladatelství Aula, 2022), která byla uvedena 6. října toho roku právě v Rezidenci Kaprál.

Jedinečně zachovaný byt básníka Zeno Kaprála je ve druhém patře v Údolní ulici číslo 17 a je uměleckým objektem sám o sobě.

Posmrtný křest sbírky brněnského básníka Zeno Kaprála, který v bytě na Údolní strávil téměř celý svůj život, se uskutečnil za přítomnosti Jarmily Kaprálové, vdovy po básníkovi. Spisovatel Martin Reiner na tomto večeru přivítal také nakladatele a básníka Bohdana Chlíbce, který stojí za vydáním Kaprálovy posmrtné sbírky.

Zeno Kaprál ve výběru dcery Dory – ZDE.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...