William Letford: Četl jsem své básničky cestujícím ve vlaku

- Skotsko - 05. 11. 21

William Letford je absolvent tvůrčího psaní na Glasgowské univerzitě. Získal Cenu pro nové spisovatele od Scottish Book Trust a cestovní stipendium Edwina Morgana, které mu v roce 2008 umožnilo strávit tři měsíce v horách severní Itálie, kde pomáhal restaurovat středověkou vesnici.

Jeho první sbírka Bevel byla vydána v roce 2012. Velký úspěch sklidila i sbírka s názvem Dirt. Od svých patnácti let příležitostně pracuje jako pokrývač. Žije ve Stirlingu. Vede kurzy tvůrčího psaní. „Jeho poezie si hraje se zvukem a místy zní jako beatbox,“ poznamenala na svém blogu Tichý koutek blogerka Lenny Kavalířová před Měsícem autorského čtení v roce 2014.

Letford je skvělým popisovatelem a lovcem každodennosti. Právě tuto schopnost prokázal při psaní kihy Dirt. „Při cestách jsem měl spoustu času na to, abych si sedl a rozhlédl se kolem. Sterilní prostředí, jako jsou třeba nákupní centra, se mi líbila méně než staré hotelové pokoje, kterou jsou plné rozmařilých vznešeností – pomerančová slupka tapet, zrezivělé trubky. Prach a špína, které mají neobyčejnou strukturu. A krása,“ popsal.

Jako každý básník potřebuje ke psaní především onu specifickou „náladu“, která přináší inspiraci. „Stačí se skvěle vyspat a ráno si uvařit kafe, chvíli poslouchat hudbu a začít pracovat. Samozřejmě to není vždy možné…  Musím říct, že ráno čelí člověk nejméně pokušením.“

„První báseň, kterou napíšete, je stejně důležitá, jako ta, kterou konečně někdo vytiskne. Nebyl jsem vůbec plachý, abych se ke své poezii přiznal. Dokonce jsem své básně předčítal cestujícím ve vlaku. A nebylo to vůbec špatné,“ vysvětlil své začátky.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...