Volha Hapejevová: Kdo nosí ke studni kbelíky, nemusí je plnit vodou

- Bělorusko - 23. 09. 22

Volha Hapejevováse narodila v roce 1982 v Minsku. Absolvovala Lingvistickou univerzitu a magisterské studium na Evropské humanitní univerzitě ve Vilniusu (Litva) v oboru genderová studia. Je autorkou knih Рэканструкцыя неба (Rekonstrukce nebe) a Няголены ранак (Neoholené ráno). Píše prózu, poezii, hry, překládá, aktivně se zabývá popularizací běloruské literatury v zahraničí. 

Ve svých dílech Hapejevová "postavila proti mužskému falu ženská ňadra jako symbol tvůrčí produktivity a životadárnosti ženského živlu" (napsala Hanna Kislicynová). 

Vrhla se také na dětskou literaturu, o níž v jednom rozhovoru poznamenala. "V naší literatuře panuje takový přístup, že lidé začnou psát dětské knížky, jakmile mají děti. Je to určitá etapa života... a chronologie současnosti: člověk začne s básněmi, pak vstoupí do manželství, narodí se děti a přijde psaní pro děti, a nakonec následuje cesta do beletrie." 

Hapejevová přečetla na MAČi v roce 2007 v Brně své verše i ukázku z románu Rekonstrukce nebe. „Stromy hrají šachy, / my hrajeme na stromy... / Kdo nosí ke studni kbelíky, / nemusí je plnit vodou...“ básnila. 

V její poezii se obyčejnost obrací k vytrženosti, nevšednosti, lyrice, jež ovšem počítá s logikou, možnosti, pravděpodobností, variantou. „Jestli jsi strom / a vítr tě opustil / můžeš stát nehybně celou věčnost...“ 

V divácké debatě padl dotaz ohledně jejího „feminismu", běloruského feminismu. „Otázkou běloruského feminismu se zabývají odborníci, takže o něm nedokáži promluvit. Pro mě je feminismus to, že společnost by měla určovat člověka bez ohledu na jeho pohlaví, a pokud tomu tak není, pak je to problém,“ odpověděla chytře. 

Brněnské publikum ocenilo i její „moudré“ mládí. Zjišťovali proto, kteří autoři ji ovlivnili. „Těžko mluvit o nějakém proudu, prostě mě ovlivnili lidé, které jsem potkala nebo které jsem četla,“ odpověděla. 

Zakladatel Valerian´s Future, básník, herec a kavárník Roman Švanda se pak Volhy zeptal, jestli celý ten problém s feminismem nespočívá jen „v těch rozinkách“. A Volha odpověděla, že nemá problém ani s feminismem, ani s rozinkami. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...