Ukrajina 22: Ljubko Dereš

- Ukrajina 22 - 03. 09. 22

Ljubko Dereš se narodil v roce 1984 ve městě Pustomyty ve Lvovské oblasti. Vystudoval ekonomii ve Lvově.  

Spisovatel a esejista se stal vycházející hvězdou ukrajinské literatury už v osmnácti letech, když vydal román Kult (2002), který byl přeložen do němčiny, francouzštiny a italštiny.  

Od té doby se stal autorem řady dalších knih: Uctívání ještěrky (2002), Arche (2005), Trocha temnoty (2007), Poslední láska Asury Maharádžy (2013) či Písně o lásce a věčnosti (2014).  

Ve svých románech nejčastěji píše o současných mladých lidech a příbězích z jejich života. Jeho oblíbeným tématem je užívání halucinogenních látek. Říká: „Souhlasím se všemi obviněními, která na adresu mých děl zazněla: přesně tak to je.“ 

___________   

   

Projekt Ukrajina 22 vznikl s finanční podporou Statutárního města Brna v rámci Měsíce autorského čtení 2022. Video bylo vytvořeno ze záznamu Větrných mlýnů v audiovizuální produkcí KoPro (www.kopro.team).   

Měsíc autorského čtení (MAČ) je největším středoevropským literárním festivalem, který je doma v Brně. Rozšířil se odsud do dalších měst, mimo jiné také ukrajinského Lvova. V roce 2015 přivítalo Brno (a další festivalová města) 31 současných ukrajinských spisovatelů, od té doby jsou každoročně Ukrajinci součástí hlavní tuzemské literární události.   

Kvůli vojenské ruské agresi na Ukrajině se MAČ 2022 nemohl konat ve Lvově. Pořadatelé festivalu z Větrných Mlýnů jsou ovšem solidární s ukrajinskými spisovateli, překladateli a pořadateli leterárních akcí a připravili speciální edici MAČe. Ta má mimo jiné za svůj cíl přinést českému publiku informace o dění na Ukrajině prostřednictvím řady zajímavých osobností.   

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...