Þórdís Helgadóttir: Dostanu se na dva měsíce do Kafkova domu

- Rozhovor - 06. 06. 22

Þórdís Helgadóttir se narodila v roce 1981, vystudovala filozofii, editování a psaní. Její sbírka povídek Keisaramörgæsir (Tučňáci císařští) získala nadšené recenze a úspěšná byla i její hra Þensla. Velký ohlas získala také její sbírka básní Tanntaka (2021). Její divadelní texty uvedlo Městské divadlo Reykjavík, kde byla dva roky rezidentní dramaturgyní. 

Spisovatelka Þórdís Helgadóttir raději cestuje méně často, aby mohla zůstat déle na jednom místě a dobře ho poznala místní jazyk, jídlo a kulturu.  

„Kvůli Covidu byly všechny mé cesty do zahraničí odloženy. Poslední dvě léta jsme si tady doma pěkně užili, byli jsme na pár výletech na chatě a pak jsme navštívili rodinu z Vestmannaeyjar, což pro mě bylo poprvé a ta přírodní krása mě naprosto uchvátila.” 

Až to situace umožní, ráda bude pokračovat v cestování. „V Africe jsem nikdy nebyl. Nemám nutně na mysli konkrétní destinaci na kontinentu, ale sním o tom, že navštívím místa, která se liší od všeho, co znám." 

Autorka se nyní také těší na svůj pobyt v Česku. „Čeká mě spisovatelský pobyt v Praze v létě 2022. Východní Evropu jsem nikdy nenavštívila a nemůžu se dočkat. Dostanu se na dva měsíce do Kafkova domu v centru Prahy a zúčastním se literárního festivalu Měsíc autorského čtení, který zahrnuje cesty vlakem a návštěvy Brna, Bratislavy a dalších měst v České republice a na Slovensku.“ 


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...