Þóra Hjörleifsdóttir: Odvrácenou stranou lásky je úzkost, nejistota a obsese

- Islandský příběh - 05. 10. 22

Þóra Hjörleifsdóttir se narodila v roce 1986, je to básnířka a spisovatelka. Vystudovala tvůrčí psaní na Islandské univerzitě v Reykjavíku. Spolu s ženskou básnickou skupinou Svikaskáld (také Impostor Poets of Iceland) vydala tři sbírky poezie (2017, 2018 a 2019). 

Její první próza, román Kvika (2019, česky Magma), přináší příběh univerzitní studentky žijící v toxickém vztahu s inteligentním manipulátorem. Hlavní postava miluje do krajnosti a vyrovnává se s krutým násilím, které okolí nevidí. „Odvrácenou stranou lásky je úzkost, nejistota a obsese,“ popisuje autorka. 

"Nevěděla jsem, že to bude tak velký problém," myslí si autorka. "Není to tak, že by to bylo nevyléčitelné. Nikdo nezemře. Je to druh ambivalentního podceňování sexu a jeho dopadů," dodává s tím, že v Magmě, stejně jako v životě, může být jednání brutálním klamem. 

Hjörleifsdóttir má básnířský smysl pro zkratku a míru. „Některá rána, když se probudím, má na mně tak velkou chuť, že se do mě vtlačí. Téměř automaticky vklouzne dovnitř. Pak je tak jemný, že cítím bodnutí vděčnosti,” vyznává hlavní dívčí postava textu. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...