Tanja Dückers: Generace 1968 je první, která se pokusila "střízlivě" pohlížet na válku

- Jubileum - 02. 08. 21

další tragické výročí československého srpna roku 1968 dorazí do časů komfortu, kdy se společnosti má tak dobře, že se bojí všeho, co je trochu jiné anebo rovnou divné. Za časů všeobecného populismu, který udělal z politiky stoku, nicméně panuje podivné napětí. Takže ideály demokracie a svobody přicházejí opět ke slovu.

I redakce www.mac365.cz se přidává k lovu: ve videoarchivu se objevilo téma generace roku 1968. A protože tanky v srpnových ulicích českých, moravských a slezských měst ukazují všude, přineseme příběh generace, která se zrodila za okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.  

Její autorskou je německá spisovatelka a novinářka Tanja Dückersová. Sama se narodila v roce 1968 v Západním Berlíně. Píše romány, literární a politické eseje, ale i básně, nebo rozhlasové hry.

V roce 2011 vydala Hauserův pokoj, politický román o generaci narozené v roce 1968 a o tom, co zůstalo z levicových utopií. Odehrává se v Západním Berlíně v roce 1982. Česky vyšly její romány Zóna Berlín (2004) a Nejdelší den v roce (2008).

„Myslím si, že v životě není jen to jedno důležité téma, že existují i vedlejší problémy, postranní scény a interní příběhy,“ poznamenal k psaní románů autorka. Jedním z témat je i dění ve světě po 2. světové válce. „Myslím si, že minulost druhé světové války a následná reorganizace světa jsou velmi aktuální, tedy krize transatlantické aliance, formování nové Evropy – všechny tyto proměny jsou důsledkem doby. A věřím, že moje generace může přispět k tomu, aby se vyrovnala s minulostí. V roce 1968 měli emocionálně napjatý vztah s rodiči, generací pachatelů, došlo ke konfrontaci dvou generací, z nichž obě prožily válku. Moje generace je první, která se může odvážit k tomu, aby měla na toto téma střízlivý pohled. Byla bych znepokojena, kdyby skutečnost, že moje generace nezaznamenala válku, vedla k tomu, že by starší lidé měli pravdu,“ vysvětlila.

Záznam čtení a debaty s autorkou na MAČ 2013 v Brně:

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...