Tanja Dückers: Generace 1968 je první, která se pokusila "střízlivě" pohlížet na válku

- Německo - 27. 09. 23

Německá spisovatelka a novinářka Tanja Dückersová se narodila v roce 1968 v Západním Berlíně. Píše romány, literární a politické eseje, ale i básně, nebo rozhlasové hry.

V roce 2011 vydala Hauserův pokoj, politický román o generaci narozené v roce 1968 a o tom, co zůstalo z levicových utopií. Odehrává se v Západním Berlíně v roce 1982. Česky vyšly její romány Zóna Berlín (2004) a Nejdelší den v roce (2008).

„Myslím si, že v životě není jen to jedno důležité téma, že existují i vedlejší problémy, postranní scény a interní příběhy,“ poznamenal k psaní románů autorka. Jedním z témat je i dění ve světě po 2. světové válce. „Myslím si, že minulost druhé světové války a následná reorganizace světa jsou velmi aktuální, tedy krize transatlantické aliance, formování nové Evropy – všechny tyto proměny jsou důsledkem doby. A věřím, že moje generace může přispět k tomu, aby se vyrovnala s minulostí. V roce 1968 měli emocionálně napjatý vztah s rodiči, generací pachatelů, došlo ke konfrontaci dvou generací, z nichž obě prožily válku. Moje generace je první, která se může odvážit k tomu, aby měla na toto téma střízlivý pohled. Byla bych znepokojena, kdyby skutečnost, že moje generace nezaznamenala válku, vedla k tomu, že by starší lidé měli pravdu,“ vysvětlila.

Záznam čtení a debaty s autorkou na MAČ 2013 v Brně:

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...