Stein Torleif Bjella: Nikdy není pozdě změnit život, něčeho dosáhnout

- Norský příběh - 08. 11. 23

Stein Torleif Bjella se narodil v roce 1968 v horské vesnici Ål ve východním Norsku, v kraji, kde se odehrává jeho autobiografická próza Rybářská chata (2021, česky 2023). Úspěšný písničkář debutoval jako spisovatel oslavovanou básnickou sbírkou Jordsjukantologien.

Novela Rybářská chata je jeho prozaickou prvotinou. Kniha získala Cenu za literaturu psanou variantou norštiny nynorsk 2021 a chystá se její vydání v řadě zemí.

„Přestože člověk má na planetě své místo, nedotčená příroda je nesmírně cenná, přitom jí v posledních letech velmi rychle ubývá,“ řekl v rozhovoru o Rybářské chatě pro iLiteraturu.cz Stein Torleif Bjella.

Po básnickém debutu v roce 2017 se na autora obrátilo nakladatelství, jestli by nechtěl napsat něco dalšího. „Zrovna jsem vydal novou desku a měl vyrazit na turné, jenže kvůli pandemii z toho sešlo. Pro psaní to ale byla situace jako stvořená. Do příběhu jsem vtělil své celoživotní zkušenosti. Už dopředu jsem například věděl, že se kniha bude jmenovat Rybářská chata a že bude pojednávat o tradičním způsobu rybolovu.“

Podle Bjella mají lidé na celém světě snahu měnit přírodu k obrazu svému. „Zakládáme rozlehlé parky, zahrady, rozšiřujeme zástavbu a tak podobně. Přestože člověk má na planetě své místo, nedotčená příroda je nesmírně cenná, přitom jí v posledních letech velmi rychle ubývá,“ uvedl. 

Podle autora a jeho románových postav lze dospět i v pozdním věku. „Domnívám se, že nikdy není pozdě změnit život, něčeho dosáhnout nebo učinit přelomové rozhodnutí. (…) Takže ano, znamená to, že nikdy není příliš pozdě.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...