Stanislav Biler:  Nezbyde nic. Po nikom a po ničem

- Próza - 18. 08. 22

Stanislav Biler se narodil v severomoravském Vítkově v roce 1982. Vystudoval sociologii, mezinárodní vztahy a evropská studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Je znám jako publicista a spoluzakladatel recesistického politického hnutí Žít Brno. Pracoval jako dramaturg České televize a v Kanceláři Veřejného ochránce práv. 

Napsal svérázného průvodce “111 míst v Brně, která musíte vidět (2020)” a romány Nejlepší kandidát (2017) a Destrukce (2021 - získal za něj Magnesii Literu za prózu 2022). 

„Destrukce je realistický román z českého venkova. Klíčovou postavou je učitel, který prchá před složitostí světa na vesnici, kde chce nalézt klid, řád a jistotu. […] Že před světem neuteče, zjistí, když dětem ve třídě nedokáže zodpovědět jeden jediný dotaz,“ anotuje prózu nakladatel. 

V rubrice Tři otázky pro... na www.h7o.cz Biler prozradil, že venkov a město patří k místům, která rád střídá. „Každé roční období se chystám na venkov, jedu na venkov a pak utíkám z venkova zpět do Brna,“ řekl. 

Spisovatel navštěvuje místa, ze který byl život vyhnán. “Nedávno jsem navštívil bývalý klášter Stará Voda — neplést s Bílou Vodou. Tenhle je na okraji vojenského prostoru Libavá. Zbyl jen kostel a ruiny budov okolo. Kousek dál hřbitov. Ruiny se volně prolnuly s lesem, a pokud se všemu nechá i nadále volný průchod i průběh, zmizí z povrchu země. Bude zde les, který rozvrátí zbytky zdí. Nezbyde nic. Po nikom a po ničem.” 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...