Simon Stranger: Zpočátku jsem se nemohl přimet k tomu, abych uvěřil, že je ten příběh pravdivý

- MAČ 2023 - 23. 05. 23

Simon Stranger se narodil v roce 1976 a je autorem románů a knih pro děti. Jeho dílo bylo přeloženo do dvanácti jazyků, ale Keep Saying Their Names je jeho první kniha, která vyšla v angličtině. V roce 2018 byla oceněn prestižní cenou norských knihkupců. Žije v Norsku. 

Když se autor dozvěděl, že blízcí příbuzní jeho ženy žili v někdejším sídle Henryho Rinnana a jeho bandy, tedy v domě, ve kterém dvojitý agent na popud nacistů vraždil své spoluobčany, rozhodl se příběh nejnenáviděnější postavy norských dějin a jeho obětí literárně zpracovat. Román o holokaustu a nezměrné touze přežít vyšel také česky jako "Lexikon světla a tmy". 

Díky zručnému spojení historických faktů a fikce se mu podařilo ukázat, jak tytéž historické okolnosti plodí v jedněch zlo a ve druhých odvahu.   

„Anglicky psaný debut Simona Strangera spojuje fakta a fikci ve strašidelném příběhu židovské rodiny zasažené hrůzami druhé světové války,” popsali recenzenti. 

„Vypravěč, nejmenovaný spisovatel, je vnukem Hirsche Komissara, jednoho z desti vězňů náhodně popravených nacisty v roce 1942 jako odvetu za sabotáž norského odboje. Hirschův vrah, Henry Oliver Rinnan, byl historicky notoricky známý nacistický kolaborant, který páchal zvěrstva v klášteře Gang, vyšetřovacím domě v Trondheimu. Poté, co vypravěč identifikuje Rinnana, pokračuje: „Příběhem tak obludným a nepravděpodobným, že jsem se zpočátku nemohl přimět k tomu, abych uvěřil, že je pravdivý“ 

„Stranger prokládá vypravěčské vyprávění o opovrženíhodném vzestupu a pádu Rinnanové s příběhem Gersona a jeho ženy Ellen, jejichž manželství se postupně hroutí pod tíhou zhoubného odkazu jejich domova. Navzdory pochmurnému tématu se Strangerovi daří rozzářit světlo naděje tím, že udržuje vzpomínku na mrtvé naživu.“ 

 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...