Sigrún Pálsdóttir: Většina spisovatelů chce sedět doma a psát

- Islandský příběh - 17. 10. 22

Sigrún Pálsdóttir se narodila v roce 1967 a získala doktorát na Oxfordské univerzitě, přednášela na Islandské univerzitě a věnovala se editaci historických děl. V letech 2008 až 2016 pracovala jako redaktorka Sagy, hlavního časopisu pro islandskou historii. 

Mezi její tituly patří historický životopis Thora - BIskupova dcera. Kniha Nejistá moře přinesla příběh mladého páru a jejich tří dětí, kteří byli zabiti při plavbě z New Yorku na Island na palubě lodi torpédované německou ponorkou v roce 1944. Nejistá moře byla vybrán nejlepší biografií roku 2013 knihkupci na Islandu. 

Autorka byla nominována na několik literárních cen, včetně Islandské literární ceny (Íslensku bókmenntaverðlaunin). 

Kniha Delluferðin je historický román na hranici kriminálky: děj se odehrává na konci 19. století a přesouvá se z Reykjavíku do New Yorku za hlavní postavou, dcerou muzejního experta, která se vydává na šílenou cestu. 

Pálsdóttir za ni obdržela Cenu Evropské unie za literaturu v roce 2021.„Dílo je originální a moderní, ale zároveň nesmírně přístupné a zábavné,“ stojí ve zdůvodnění poroty. „Tento příběh se nestal, ale stát se mohl,“ říká o ní Sigrún.  

Poté, co získala prestižní cenu, popsala v jednom rozhovoru, jak k ní přišla. „Je nejjednodušší a nejzábavnější být doma a psát, ale chce to víc... ale většina spisovatelů chce jen sedět doma a psát. Je to nejzábavnější."   

Ke své tvorbě říká: “Myšlenka, která mi vždy rezonovala v hlavě a stále se mi vracela, byla identita Islanďanů jako národa, který objevil Ameriku. Často jsou to mýty, na kterých je založena naše identita,“ popsala s tím, že využívá děj k diskusi o mylných představách Islanďanů. "Hraju si s tím a popisuji tento imaginární konflikt.”


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...