Sigríður Hagalín Björnsdóttir: Islanďané vždy seděli na sudu s prachem

- Rozhovor - 22. 06. 22

Islandská autorka Sigríður Hagalín Björnsdóttir se narodila v roce 1974, vystudovala historii ve španělské Salamance, žurnalistiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a předtím pracovala v Kodani. V Reykjavíku žije se svým manželem a dvěma dcerami. Její nejprodávanější debut Ostrov (2016) byl v roce 2017 oceněn za nejlepší islandskou ženskou literaturu. Druhý román Svaté slovo vyšel v prosinci 2018. Obě knihy byly přeloženy do mnoha jazyků. 

Když nepíše, pracuje Sigríður jako zástupkyně vedoucího zpravodajství a moderátorka televizních zpráv.   

V poslední své knize Björnsdóttir vytváří nový žánr, který lze nazvat geologickým thrillerem. Jde o intenzivní a znepokojivý příběh o síle přírody, která se nám může každou chvíli připomenout, zvláště tváří v tvář klimatickým změnám. Autorka do příběhu o vulkánech zahrnuje i prvky rodinného dramatu, milostného příběhu a dystopie.  

„Toto je příběh o nezkrotné síle přírody, nedostatku pokory a zábran. Ukazuje, co se stane, když věda prohraje kvůli politice a lobby, a jak snadné je ohrozit životy tisíců lidí, když jsou v sázce velké peníze a moc. Je to kniha o lidech, kteří mají „oheň v krvi“, kteří si uvědomují, že každým dnem se jejich svět může – doslova – rozpadnout. Koneckonců, Islanďané vždy „seděli na sudu s práškem“ a vědí, že sopky jsou „větvemi země“. “ 

Autorka jako novinářka zná zemětřesení lépe než většina lidí. "Mám praštěný zájem o geologii," říká s tím, že když se připravovala na psaní, mluvila s vědci a uvědomila si, jak je přístup geologů k zemi a její historii ve skutečnosti velmi romantický.  

“Někteří lidé jsou od přírody poustevníci. Být sám je něco pozitivního, nutného. Nemluvím ani tak o osamělosti jako o osamění, mohu-li to použít. Mnoho lidí to potřebuje, mám podezření, že ti, kdo žijí ve velkých městech, tak často sní o tichém, klidném domově uprostřed ničeho. Nejlépe s výhledem na fjordy (smích). Pokud by se jim však podařilo tento sen uskutečnit, podrobili by se velmi těžké zkoušce,” říká.    

 “Určitě za mnohé vděčíme Bjork, který vydláždila mnoho cest,” připomíná autorka světovou celebritu z Islandu. “Musím ale pochválit i další umělce, kteří se naučili chytře využívat omezené možnosti a peníze, které mají k dispozici.” 


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...