Podcast MAČ 2020: Petr Váša a György Spiró

- Podcast MAČ 2020 - 08. 12. 20

Petr Váša se narodil v roce 1965 v Brně. Častý návštěvník Měsíce autorského čtení, fyzický básník, hudebník, textař, skladatel, výtvarník, experimentální herec a vysokoškolský pedagog vystudoval dějiny umění na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Na letošním MAČi předvedl své mistrovství improvizace a pátrání po mezních možnostech uměleckých postupů.

Na hudebních pódiích se pohybuje se svou skupinou Ty Syčáci a zpívá také ve skupině Jasná Páka, kde bubnuje i David Koller. Jeho poslední kniha, ze které také četl ukázky na svém autorském čtneí - Idealisti - je podle autora "hodně brněnská". "Skupina alternativního divadla Tomatom se pokouší oslovit publikum představením zvažujícím možnosti duchovního života v dnešní České republice. O generaci mladší skupina divadelníků hledá ideální téma pro hru z masově automobilizované současnosti. A lehce feministická skupina Lumen se zaměřuje na místní legendy v souvislosti s psychodramaty mladých nadějí, váhajících vstoupit do dospělého života," zní anotace vydavatele

"Já mám Brno rád z principu, jako celý, nejenom to současné, ale i ty historky o jeho vzniku a další," přiznal Petr Váša v podcastu.

György Spiró

Prozaik, básník, literární historik, dramatik a překladatel György Spiró se narodil v roce 1946. Vystudoval maďarštinu, ruštinu a srbochorvatštinu. Debutoval v roce 1981 románem o boji s cenzurou Az ikszek (1981, česky Pod značkou X, 1990). Román se též stal předobrazem slavného autorova dramatu Az imposztor (1983, Podvodník).

Jeho nejúspěšnější knihou Tavaszi tárlat (Jarní výstava) popisující začátek režimu Jánose Kádára. Loni mu vyšla kniha Egyéni javaslat (Poslanecký návrh).  Je držitelem Ceny Attily Józsefa, Kossuthovy ceny a polské ceny Angelus.

Po úspěšném románu A Fogság (Zajetí) vydal další historické dílo s příznačným názvem Messiások (Mesiáši). Děj je zasazen do Paříže čtyřicátých let devatenáctého století. V tamních kruzích polské emigrace se objeví tajemný muž původem z Vilna, který brzy založí sektu, jež hlásá různá učení a také to, že on sám je Pán. Tato mysteriózní osobnost měla významný vliv na přední představitele z řad emigrace po povstání roku 1830-1831, například na slavné básníky polského romantismu, jako byli Mickiewicz a Slowacki.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...