Podcast MAČ 2020: Péter Závada a Jan Němec

- Podcast MAČ 2020 - 25. 11. 20

Už jako teenager sklidil Péter Závada (narodil se v roce 1982 v Budapešti) úspěch s rapovou a slamovou formací Sons of the Beginning. Vtipné a provokativní texty psal nejprve v angličtině, poté v maďarštině. Od roku 2009 publikuje básně v nejvýznamnějších maďarských literárních časopisech jako „Holmi“ a „Lelenkor“ a v roce 2012 vyšla i jeho první sbírka poezie „Ahol megszakad“. Ve svých verších autor kombinuje poeticvký jazyk s pouličním slangem. K maďarské lyrické tradici přistupuje chytře a sebevědomě.  

Závada studoval angličtinu a italštinu v Budapešti, poté žil dlouho v Kalifornii a později v Paříži. Mimo jiné pracuje jako učitel jazyků a copywriter. “Poezie je formou vnitřního exilu,” řekl o svém psaní.  

 Jan Němec  

Spisovatel, novinář a scenárista Jan Němec se narodil v roce 1981. Studoval sociologii, religionistiku a divadelní dramaturgii. Spolupracoval s časopisem Respekt, Českou televizí, Českým rozhlasem nebo Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary.  

V současnosti je editorem literárního měsíčníku Host a přednáší na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Vydal sbírku poezie První život (2007), knihu povídek Hra pro čtyři ruce (2009) a román Dějiny světla (2013). Ten obdržel Cenu Evropské unie za literaturu, byl přeložen do dvanácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny či němčiny a společnost Negativ připravuje jeho filmovou adaptaci. V roce 2019 vyšla zatím poslední kniha Možnosti milostného románu.  

“Myslím, že mluvit o sobě je vždycky těžší, protože narážíš na neřešitelné rozpory. Tak například jsi v tom textu jako subjekt i objekt zároveň. A ať se k sobě ve skutečnosti vztahuješ jakkoli, ocitáš se okamžitě v podezření, že jsi narcis. A ať se ke čtenáři vztahuješ jakkoli, vrháš na něj podezření, že je voyer. Navíc nejde zdaleka jen o to, že mluvíš o sobě. Co hůř, mluvíš taky o dalších skutečných lidech. Ale když to obrátím: právě proto pro mě psaní Možností bylo výzvou. Narážel jsem na odpor, překračoval jsem hranice. Nejspíš totiž věřím, že čím silnější odpor látka klade, tím víc se z ní dá vydobýt," řekl v rozhovoru pro hostovskou Kavárnu.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...