Podcast MAČ 2020: Gábor Németh a Alena Mornštajnová

- Podcast MAČ 2020 - 01. 12. 20

Gábor Németh je maďarský prozaik, scenárista, redaktor a vysokoškolský pedagog. Narodil se v roce 1956. Na Univerzitě divadelních a filmových umění v Budapešti vyučuje dramaturgii, scenáristiku a tvůrčí psaní. 

V jeho nejznámějším románu Zsidó vagy? (Jsi žid?) čtenáři najdou jak autobiografii, tak i autobiografickou fikci. „Pocit cizoty je pro člověka pekelný proto, že v sobě hledá chybu, hřích, provinění, kterých se dopustil tím, že prožívá pocit cizoty. Vždyť v dobrém světě se zlo cítí jako něco cizího. (…) Moje tušení o vlastním židovství pocházelo z mé vlastní duše. A já jsem žid pouze v tom smyslu, že jsem se v nejcitlivějším období svého života za žida považoval.“ 

Némethův román Egy mormota nyara (Léto jednoho sviště) je road movie Evropou. Vypravěčem je lokační skaut, který hledá vhodná místa k natáčení filmu s postavou Lorda Byrona. Během cesty vede monolog adresovaný svému synovi, vstupují do něj reálné kulisy: migrační krize, extrémní islamismus a romská otázka. Formou vypravěčova deníku a dopisů se autor zamýšlí také nad nesdělitelností literatury a koncem umění vůbec.  

Alena Mornštajnová 

Známí česká autorka bestsellerů a překladatelka Alena Mornštajnová se narodila v roce 1963 a žije ve Valašském Meziříčí. Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Věnovala se také lektorování angličtiny a překládání beletrie. 

Prvotinu Slepá mapa psala s přestávkami deset let, její třetí román Hana se stal knihou roku a Tiché vody českým bestselerem. Dětská kniha Strašidýlko Stráša vynesl spisovatelce nominaci na Zlatou stuhu. Její texty byly přeloženy do několika jazyků a vyšly i jako audioknihy 

“Na začátku každé knihy je něco, co mě zaujme. Může to být dějinná událost – jako třeba tyfová epidemie v Haně, téma komunikace mezi lidmi, vztah mezi matkou a dcerou, tajemství – prostě cokoli. Pro téma potom vymýšlím příběh, rešeršuji, a potom se pustím do psaní. Teď připravuji další knihu a už jsem ve fázi, kdy píšu vymyšlený příběh o události, která mě zajímá. A psaní samotné mám vlastně ze všech těch částí procesu vzniku knihy nejraději,” uvedla v jednom rozhovoru. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...