Podcast MAČ 2020: Endre Kukorelly a Petr Chudožilov

- Podcast MAČ 2020 - 13. 10. 21

Endre Kukorelly vystudoval historii a knihovnictví, pracoval jako redaktor a vedoucí rubriky v několika významných literárních časopisech a nakladatelstvích, od 80. let se aktivně podílel maďarském literárním životě. Vyučuje kreativní psaní. 

Byl také zakládajícím redaktorem listu 84. východ, s jeho jménem je spojen i vznik mnoha významných literárních uskupení. 

Dosud vydal 27 sbírek, nejnovější sbírka Cé cé cé pé neboli Pomaloučku kráčíme ke komunismu… "Víme, že Horácius říkal, že text je třeba odložit na devět let, a pokud jsme s ním i po té době spokojení, a je stále platný, můžeme si být teprve jistí, že je dobrý," říká básník. 

Ve svých textech humorným tónem předkládá směšnost a nesmyslnost každodenních, rutinních a jednoduchých životních situací. Jeho kruciální téma je dětství, dětství ve 3. patře na pavlači činžáku v VI. obvodu jeho rodné Budapešti. Čas je precizně determinován fotbalovými tréninky, prázdninami na rodinné chatě, výměnným studentským programem v NDR, ale také s dobou dospělosti, vojenskou službou, univerzitou, první prací, zážitky ze špitálu, prvními láskami a obyčejným prožitkem života v centru maďarské metropole. 

Petr Chudožilov 

Petr Chudožilov se narodil v roce 1943 v Prostějově a pochází z rodiny ruského exulanta. V Praze vystudoval jedenáctiletku, studia na Fakultě sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v osmém semestru opustil na vlastní přání hned v počátcích Husákovy normalizace. Pracoval postupně jako zpravodaj ČTK, dřevorubec, závozník, přidavač, mlékař, redaktor Literárních novin, Literárních listů a Listů, hlídač, řidič a stavební dělník. 

Od roku 1982 žije ve Švýcarsku. Věnuje se publicistice (hlavně rozhlasové) a literatuře (hlavně povídce). Je autorem čtrnácti knih, například Kapři v kvetoucích trnkách (1969), Na velrybě (1990), Boj o fusekli (1996), Proč necítím národní hrdost (1999), Papír je poslední domov (2002), Lahvová pošta (2008) a Cizinec na pobřeží (2019). 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...