Pavel Zajíček: Tím větší báseň, čím větší básník

- Underground - 07. 03. 24

Hudba a poezie, koncerty a autorská čtení. Pavel Zajíček v kostce. Jeho tři sbírky se staly základem libreta inscenace Pustina o této přední postavě tuzemského undergroundu: básníka, textaře, hudebníka a výtvarníka v jednom. Zemřel 5. března 2024 ve věku nedožitých 73 let.

V dubnu 2017 vyšel záznam Pustiny na DVD pod stejnojmenným názvem. Na křtu hrála kapela DG 307, kterou Pavel Zajíček před lety spoluzakládal. A hudba byla přítomná všude, kde Zajíček básnil nebo jen četl.

Na scéně divadla Husa na Provázku ho doprovodil muzikant, který vrstvil nálady zvukových stěn a struny svázal repeticí kytarového efektu.

V roce 2007 na MAČi Zajíčka doprovázel brněnský hudebník a improvizátor Tomáš Vtípil, který v kapele DG 307 také účinkuje.

„Tím větší báseň, čím větší básník… Říkám ti, že umění je výcvik, něco pro někoho, nic pro všechny.“ To jsou mantry, ze kterých Zajíček recitoval na MAČi v roce 2013 v Brně.

Ta tam je doba rytířského undergroundu, kdy máničky bezstarostně táhly ulicemi a z komunistů měli v podstatě srandu. Doba se změnila.

„Srpen 2012, Pavel Zet,“ ukončil lakonicky své vystoupení v Brně autor, který v roce 1973 založil jednu z nejdůležitějších kapel tuzemského undergroundu, která s přestávkami vystupuje dodnes a tu a tam i bez Pavla Zajíčka.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...