Pavel Zajíc: Viděl jsem, jak nejlepší vojáci umíraj opuštěný v převlíkárnách Evropy

- Poezie - 22. 04. 24

Pavel Zajíc se narodil v roce 1988 v Dačicích. V Brně vystudoval uměnovědu. V roce 2012 se stal laureátem Literární soutěže Františka Halase a za rok debutoval sbírkou Ona místa. Zpívá bas v mužském pěveckém sboru Láska opravdivá. Žije v Brně.

Pavel Zajíc je velmi aktivním literárním glosátorem a promotérem. Byl redaktorem nakladatelství a revue Weles, je autorem literárního podcastu Korektní poezie, je zastoupen v antologiích Nejlepší české básně za roky 2015 a 2019.

Jeho druhá básnická sbírka se jmenuje Peníze (Větrné mlýny, 2018), zaměřil se v ní na prostředí velikých firem, které pohánějí peníze, na věčnou byrokracii a zahlcení člověka světem, kde není moc prostoru pro život.

Zatím poslední sbírka předeslala prozaické nadechnutí poezie, protože nese název Vážný román (Host, 2023). „V knize se míchají literární druhy, formy promluv, nalezneme zde texty evokující píseň, návod, úryvek ze zpěvníku, bibliografický údaj (rozhovor s Pavlem Zajícem v obtýdeníku Tvar), radu nebo zápis ze schůze. A je ve výsledku jedno, jestli je text místy lyrický, epický, případně lyricko-epický,“ všiml si Ladislav Slezák na iLiteratura.cz.

„Psal jsem asi od patnácti let, pak jsem na tři roky úplně přestal a věnoval se práci. Pak jsem si jednoho dne zadal do Googlu literární soutěže. Poslal jsem starší věci. A pak prostě soutěž, vyhlášení, vydání knížky. Ten skok zpět do světa poezie byl úplně náhlý,“ přiznal o svém psaní.

„Zapálili jsme dům po otci, praktické cvičení k zakončení čtyřicetiletého / pracovního cyklu. Z našetřených peněz vykoupíš pozůstalost lepších / lidí, obrazy, zdobné dýky, stříbro,“ zabásnil Karlovi Škrabalovi na Nedělní chvilce poezie.

Zajíc ale třeba hledá i souvislosti. „…viděl jsem, jak nejlepší vojáci umíraj opuštěný v převlíkárnách Evropy…“ stojí v textu, který publikoval na nedelnicvhilkapoezie.cz.

Pavel Zajíc se na MAČi objevil v roce 2016, vystoupení se jmenovalo Ostravský přírodopis & hosté z jihu (Brno). „Zajíc a vlk mají společného víc, než nabízí ten známý kreslený seriál. Mají podstatnější blízkost. Jsou citliví a plaší… Zajíc je tvor, který žije samotářsky a je velmi tichý… V přírodě se projevuje velmi nenápadně. Umí se dlouho dobře nehýbat. Umí se nechat celý zasněžit v poli,“ řekl před jeho čtením moderující básník Petr Hruška.

https://www.nedelnichvilkapoezie.cz/2017/05/pavel-zajic-absolutni-pochopeni.html

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...