Pavel Trtílek: V jednu dobu to byl Ionesco nebo Becket

- Próza - 30. 01. 24

Pavel Trtílek je dramatik, překladatel a prozaik, který žije a tvoří v Brně, na Měsíci autorského čtení v roce 2013 představil svůj magicko-realistický prozaický debut Poslední kniha.

„Pořád Brno objevuju a myslím, že pořád objevovat budu. Brno dovede zaseknout drápy do člověka, kterej mu to dovolí,“ vyznával se Trtílek svému rodnému městu.

„Chybí mně v Brně víc příležitostí. Brno vždycky bude tím druhým městem, tím, který je po Praze. Odešel bych za těch podmínek, že by to personifikovaný Brno bylo ochotný ze mě ty drápy vytáhnout,“ přiznal.

Pavel Řehořík připojil názor: „Svým způsobem Brno první město je, protože Praha je kraj.“ Publikum mu to pak oplatilo pobaveným smíchem a potleskem.

Zasvěceným Brňákům jsou známy legendární postavičky jako třeba Doktor Špína nebo Rudy Kovanda. „Obrovským množstvím těch bizarních postaviček Brna jsem se inspiroval,“ potvrdil autor. „Z několika reálných osob, kterými jsem se částečně něčím inspiroval, jsem vždy jako by zpatlal jednu literární postavu.“

Jeden divák poznamenal: „Myslím, že určitě netvoříte v takové klauzuře jako Jiří Kratochvil, ale pohybujete se v těch brněnských lokalitách a lokálech.“ Jiný zase v debatě zmínil: „Zdáte se, že ten román máte hrabalovsky pivní.“

Kromě literatury diváky zajímala i móda, konkrétně tričko, které pro ten večer Pavel Trtílek oblékl. „Jsou to tři prvky z periodické tabulky chemických prvků. Je tu brom, nějakej dusík a oxid, to je asi kyslík nebo tak nějak. To se mi podařilo objevit, že se to na internetu dá koupit, tak mě to zaujalo do té míry, že jsem si to objednal speciálně na dnešní čtení tady v Brně.“

„Magický realismus jako žánr skoro vůbec neznám,“ přiznal se Trtílek v odpovědi na otázku týkající se inspirace četbou. „Bojím se číst. V počátcích mé tvorby se mi stalo, že jsem se některým autorem inspiroval natolik, že jsem si po chvíli uvědomil, že podvědomě mám tendenci psát stylem jak ten autor, který mě uchvátil. V jednu dobu to byl Ionesco nebo Becket. Možná byste se divila, co já všechno jsem nečetl, ale záměrně,“ vysvětlil.

Trtílek se ještě rozhovořil o proměnách Brna: „Mrzí mě, že zanikla spousta starých pověstných kaváren nebo hospod. Anebo pokud nezanikla, tak změnila majitele nebo provozní a proměnil se ten prostor natolik výrazně, že už tam člověk prostě nechodí. Hospoda U Čápa, například,“ pojmenoval své smutky.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...