Patrik Linhart: Setkání s kulovým bleskem

- Linhartova domácí čistička. - 19. 12. 23

Čínský spisovatel Liou Cch'-sin (*1963) je českému čtenáři znám trilogií Vzpomínka na Zemi, kterou v letech 2017 až 2018 vydalo nakladatelství Host. Po eklatantním úspěchu vyšel česky i jeho předchozí román Kulový blesk.

Liou Cch'-sin
je představitelem nové generace čínských autorů sci-fi. Několikrát získal čínskou cenu Galaxy, jednou titul velmistra čínskojazyčné sci-fi a jako první Asiat i cenu Hugo v kategorii nejlepší román. Na jeho Problém tří těles (2007, česky 2017) navazují Temný les (2008, česky 2017) a Vzpomínka na Zemi (2010, česky 2018). Česky vyšel i román Kulový blesk (2004, česky 2019). 

Liou je představitel subžánru hard sci-fi a jako první asijský „literární fantasta“ získal cenu Hugo. Jeho dílo je prošpikováno odkazy na výboje v oblasti teoretické fyziky, fyziky částic – ne náhodou je incitamentem jeho románu smrt způsobené kulovým bleskem.

Osobně jsem se s ním (tedy s kulovým bleskem) setkal třikrát (což je statisticky nadstandardní), poprvé jsem jej sledoval z okna, an letěl nad vysokým jasanem a následně nad budovou úřadu práce v Teplicích… jak symbolické!

Liouovi postavy jsou lidé posedlí, zapálení pro svou věc, kteří by pro vědu (a imaginaci) položili život. Dovolili jsme si sehrát v koupelně u mě doma krátkou scénku románu Problém tří těles (prvního dílu zmíněné trilogie), k němuž je právě Kulový blesk prologem.

A ještě doušku, oceňuji, že nakladatel a překladatelka Hana Bašová-Do se rozhodli (na místo hysterii způsobující pchin-jin) pro klasický český převod čínských znaků, jaký známe z Mathesia nebo půvabných románů Roberta van Gulika o soudci Ti.

Liou Cch´-sin: Kulový blesk, Host 2019

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...