Oleksandr Irvanec: To, že píšu krásné lyrické básně, ví ten, kdo to vědět potřebuje

- Ukrajinská čítanka - 20. 05. 22

Oleksandr Irvanec se narodil v roce 1961 ve Lvově, ale vyrůstal v Rivném. Studoval na moskevském Literárním institutu. Píše prózu, básně a překládá, jeho první sbírka se jmenovala Ohniště v dešti (1986). 

Spolu s J. Andruchovyčem a V. Neborakem v osmdesátých letech založil básnickou skupinu Bu-Ba-Bu, která svými odvážnými karnevalovými performancemi vstoupila do dějin ukrajinské literatury. „Po Bu-Ba-Bu se už v ukrajinské poezii mohlo psát o všem,“ poznamenal. 

Později se stal autorem sci-fi románů – anti utopie Rivne/Rovno (2002), v němž předvídá rozdělení Ukrajiny na západní a východní, či Libenkraftovy nemoci (2010), jejíž zápletka s tajemnou nevyléčitelnou chorobou poněkud připomíná Čapkovu Bílou nemoc. 

Oleksandr Irvanets říká, že nyní rozumí starému přísloví „mezi kladivem a kovadlinou“, které si nikdy plně nedokázal představit, a nyní tu situaci kvůli ruské agresi na Ukrajině žije. 

O své poezii zase autor sám prohlásil, že je to víno, které zkvasilo na ocet. "V mládí jsem byl velmi lyrický, psal jsem krásné milostné básně. Nechci se chlubit, ale je to tak. Pokračuji v psaní dál, ale nedávno jsem v rozhovoru dostal otázku, zda Irvanets vnitřně trpí tím, že není uznávaným básníkem, ale je vnímán hlavně jako satirik. Ne, netrpím. Jsem spokojený se svým společenským postavením, jsem takový. Jsem humorista, vtipálek, člověk s ostrým slovem a to, že píšu krásné lyrické básně, ví, kdo to vědět potřebuje.” 

Literární noviny s ním pořídili rozhovor, který měl titulek: Váš jediný skutečný prezident byl Havel. „Bohužel hodně Čechů si teď myslí to, co říká Zeman,“ poznamenal v něm. 

Irvanec napsal velmi zajímavý román Charkov 1938, který označil za „antiantiutopistický“. „Je to politická fikce, alternativní historie, zabývám se tím, co by bylo, kdyby,“ vysvětlil spisovatel. 

„Mezi Čechy mám hodně přátel,“ naznačil v rozhovoru. „Mám rád české spisovatele, Bohumila Hrabala nebo Michala Ajvaze, to je můj velký český bratr. Líbí se mi jeho povídková kniha Návrat starého varana.“ 

„No já mám svoji zemi hodně rád a nemůžu říct, že by mě něco štvalo. Takže mě neštve ani ekonomická, ani politická situace, protože svoji zemi miluju,“ odpověděl na otázku, jaká je situace na Ukrajině. 

Spisovatel v rozhovoru odsoudil prezidenta Zemana za jeho postoj k anexi Krymu. A odmítl názor, že jeho postoj není všem Čechům milý. „Ale je to váš prezident... uvidíme, co bude dělat další prezident. Měli jste jediného důstojného prezidenta Václava Havla, ale ten už umřel. To byl skutečný prezident. Potom přišel Klaus, který se obracel zády k politice Evropské unie. Já to všechno vím, protože vaši politiku sleduji,“ uvedl. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...