Oldřich Janota: Nabídl jsem hru, ale nikdo mi neodpověděl

- - 21. 12. 21

Oldřich Janota se narodil v roce 1949 v Plzni. Absolvent Fakulty žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Živil se jako topič, kolportér tisku, noční hlídač a čerpač vody. Dnes je kytarista, zpěvák, textař, skladatel a autor dramatických textů. 

V roce 2016 vydal své „sebrané písně“ na osmi CD pod titulem Ultimate Nothing. Je autorem čtyř knižních publikací: Ty texty (texty písní, 1991), Neslyšící děti (fejetony, 2008), S-rové dřvo šptně HŘÍ (drobná próza, eseje, komiksy, 2014), Kytaru s palmou (texty písní, 2015). Nejnovějším Janotovým titulem jsou Pověsti z božího lesa (2019). 

Během covidového uzavření Janota dopsal divadelní hru nazvanou Okovaná blecha. “Přemýšlím teď o její inscenaci či obrazovém záznamu. Nabídl jsem tu hru dramaturgům různých divadel, ale nikdo mi ani neodpověděl, dokonce ani ochotníci z Nučic, kde teď bydlím. Možná je ta hra opravdu tak blbá, ale to se teprve uvidí,” uvedl v rozhovoru na Proti šedi. 

V rozhovoru Janota popsal i schizofrenii života za totality. “Za minulého režimu bylo skvělé, že se dal vést dvojkolejný život. Chodit do nějaké ulejvácké práce, kde měl člověk spoustu volného času, byť s finančním minimem, ale vydělal si na základní životní potřeby. A hlavně měl svobodu tvořit bez ohledu na to, zda si vaše umění někdo koupí nebo ne. To teď už není možné,” řekl Janota.  

Janota patří k tradičním účinkujícím na Měsíci autorského čtení. V roce 2021 vystoupil s maskou šaška, do rytmu si vyhrával rolničkami.   

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...