Oddný Eir: Podzim je silný zážitek pro sběratele

- Islandský příběh - 20. 06. 22

Oddný Eir se narodila v roce 1972, je to islandská spisovatelka a ekologická aktivistka. Vystudovala politickou filozofii na Islandské univerzitě v Reykjavíku, doktorát má z pařížské Sorbonny. 

Autorka se vedle literatury se věnuje muzejnictví, má na kontě řadu výstav. Se svým bratrem vlastní malé nakladatelství, angažuje se jako environmentální aktivistka a spolupracuje se zpěvačkou Björk, pro jejíž dvě alba Biophilia a Vulnicura napsala texty k několika písním. 

Její v pořadí třetí titul Láska v troskách (Jarðnæði, islandsky 2011) získal Islandskou cenu za ženskou literaturu a o rok později Cenu Evropské unie za literaturu. 

Oddný Eir píše básně, eseje, prózu a vydala už čtyři romány. V nejlsavnějším titule Láska v troskách v deníkové koláži vypráví poetický příběh spisovatelky, která se vrací ke kořenům své rodiny a rozjímá nad sepjetím člověka, krajiny a minulosti. „Každý život je neobyčejný stejně jako ságy o velkých činech starých mužů. Ale stejně můžu fiktivně i autobiograficky vyprávět o úzkostech a genderové nejistotě mladé ženy,“ vysvětlila. 

Podzim je její nejoblíbenější roční období. „Podzim je silný zážitek pro sběratele. Sbíráte všechno – bobule, ovce a děti do školy. Existuje obava, že se blíží zima, ale o to je to vzrušující,“ naznačuje s tím, že si píše deník, do kterého si téměř denně od svých jedenácti let něco zapisuje. Je to její způsob, jak absorbovat neustále se měnící prostředí. 

Autorka žila také v Maďarsku nebo v Paříži. "Byla jsem zase sama, pro ostatní cizí, takže jsem jen poslouchala a sledovala, jak věci fungují," říká s tím, že když se vrátila zpět na Island, už byla jiná než její vrstevníci. "Myslím si, že je to trochu jako ten spisovatel ve mně," vysvětluje. „Jste uprostřed něčeho, ale někdy jste prostě ‚mimo‘, takže se jen díváte a přemýšlíte…“ 


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...