Milan Uhde: Tváří tvář publiku si lépe uvědomím každý falešný okamžik

- MAČ 2021 - 11. 06. 21

Literární matador Milan Uhde bude další z osobností letošního festivalu Měsíc autorského čtení. Patří k prvním signatářům Charty 77. Po revoluci byl profesorem, vrcholným politikem i ministrem. 

Narodil se v roce 1936 v Brně a je známý především jako dramatik, scenárista, spisovatel, publicista. Vystudoval češtinu a ruštinu na Masarykově univerzitě v Brně. Hne po vysoké škole pracoval jako redaktor Hosta do domu. 

Za normalizace publikoval jen pod cizími jmény. Po roce 1989 zastával různé politické funkce (například ministr kultury) a založil nakladatelství Atlantis. 

Debutoval básní „Do bitev půjde před řadami“ (1953), následovala řada dalších titulů pro rozhlas a divadlo, například Zázrak v černém domě (2004) nebo Rozpomínky (2013). Získal ceny Egona Hostovského (1980), Toma Stopparda (1987) a Alfréda Radoka (2007).  

Proslavil ho zbojnický muzikál Balada pro banditu. Jeho reflexe společnosti druhé poloviny dvacátého století i té současnou se objevily ve výběr jeho čtyřiadvaceti divadelních, televizních a rozhlasových her vydaný loni brněnským nakladatelstvím Větrné mlýny.  

Když se v roli ministra kultury vyjadřoval v brněnské Mladé frontě DNES k tehdejší žurnalistice, adresoval novinářům jemnou výtku. "Víte, píše se o čemkoliv, ale co mi na stránce kulturní rubriky chybí, je připomínka starších umělců, kteří se pomalu vytrácejí," řekl tehdy. 

Povaha doby změnila i jeho dramatické postavy. "Co se týče dnešních hrdinů, nepohybují se ve světle reflektorů, obejdou se bez spasitelského programu a gesta, zato jen díky jejich činům drží náš ohrožený svět pohromadě," poznamenal na webu Novinky.cz. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...