Milan Ohnisko: V zoufalství mě napadlo: Obejmi démona!

- - 07. 10. 20

Zkraje roku 208 básník a editor Milan Ohnisko a básnířka a editorka Olina Stehlíková prozradili, kdo že je to ta osmadvacetiletá holešovická básnířka Jaroslava Oválská.

„Publikovala kupříkladu v revue Zastaveno zbožím či v internetovém magazínu Ravt. Ukázka je vybrána z rukopisu její básnické prvotiny pracovně nazvané Pracovní název,“ napsal lednový časopis Host. 

Ohniskovy texty zhudebnily kapely Já jsem poznal... (...spoustu sociálních skupin, ale jedinou, kterou jsem nikdy nepochopil, jsou fotbaloví fanoušci) a Nahoru po schodišti dolů band. Nově je zpívá brněnské undergroundové těleso Putrescin.

Básník Milan Ohnisko také loni napsal knihu o bubeníkovi a zpěvákovi Davidu Kollerovi — Who The Fuck Is David Koller? „Who the fuck je podla mna, sa tam docitate tiez ;) super basen tam ma aj Karel Skrabal,“ zpropagovala dílo na Facebooku básniřka Mirka Ábelová.

Koller řekl českolipskému Deníku, že část, kde se o něm vyjadřuje 66 osobností, nezná. „Já jsem to nečetl a nebudu. Mně to přišlo takové zvláštní a moc jsem to nepodporoval, ale Milan Ohnisko si to vymyslel, že to tam chce. Chtěl po mně telefony na moje známé. Uvědomil jsem si, že to vlastně nechci. Co většinou můžete říct? Řeknete, je fajn, prima, fakt pašák. Málokdo půjde do hloubky a žádná osoba není jen bílá nebo černá. Kdybych prodával zdravotní matrace a Anežka z Arkansasu by řekla, že jí moje poduška srovnala záda, tak to mi přijde smysluplné, u mě moc ne,“ poznamenal Koller. 

Ohnisko žije od roku 2012 v Praze. Nedokončil studia dvou středních škol. V 80. letech se živil manuálně, v 90. letech jako nakladatel a knihkupec, po roce 2000 jako redaktor v nakladatelství Petrov; od roku 2006 je na volné noze, připravuje básně pro Tvar, v roce 2009 začal spolupracovat s nakladatelstvím Větrné mlýny, kde naposledy připravil sbírku Újedě Janě Orlové.

„Nejsem spisovatel, ale básník (prý je v tom rozdíl). Nic — a náhle mluvil jsem jazyky, nešlo to zastavit. V zoufalství mě napadlo: Obejmi démona!,“ napsal do svého medailonu pro MAČ v roce 2009.

Milan Ohnisko

The beginner

Hodiny na měření 
doby vaření 
vajec se anglicky 
řeknou eggtimer

Připomínky k řízení
o odvolání působení
přesvědčení k nakousnutí
se řeknou taky tak

Nejtěžší je zapamatovat si
what to do
když v Brně po ránu 
usedneš na WC

Jaroslava Oválská

Šedivé inferno

Věrno, či nevěrno? Hodně
básní je neumělých. Každá
druhá báseň je nej. Disonantní
celek se zlatým srdcem, jak napsal
Karl von Goethe. Ach ty můj světe,
ač podzim, všechno kol kvete,
jak napsal Karl von Marx.

Hodně básní je neumělých.
Některé jsou navíc umělé.
Plastová báseň není recyklovatelná.
V sluneční lázni žlutého kontejneru dlí.
Spí a nikdo ji neslyší.
Max Goethe rovněž ne,
ačkoli k tomu měl jisté předpoklady.
Ten má protektorát.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...