Milan Kozelka: Svět není vystavěn ze slov, ale z činů, ze skutků

- Novinka - 10. 08. 21

Západočeský Cheb se na konci Měsíce autorského čtení 2021 spojil na dálku s Brnem, Galerie výtvarného umění v Chebu totiž uspořádala výstavu Milana Kozelku (1948-2014) nazvanou Na cestě / On the Road. A poslední večer MAČe patřil sborníku Svázano do Kozelky, který vydaly Větrné mlýny a jenž se na výstavě prodává jako katalog.  

Podle jednoho z kurátorů, výtvarníka Vladimíra Havlíka bude výstava putovní a přicestuje do Ostravy a v březnu 2022 také do Brna. 

Podle hudebníka Miloše Kocmana považoval Kozelka Měsíc autorského čtení za důležitý festival. Vystupoval na něm 21. července 2008, ve stejném roce, kdy se v Brně objevil třeba Ivan Wernisch nebo Jiří Kratochvil.  

Jana Soukupová tehdy s Kozelkou připravilo pro Mladou frontu DNES rozhovor, kde Kozelka mimo jiné řekl: “Svět není vystavěn ze slov, ale z činů, ze skutků. Pokud zplaní slova, zplaní i činy. Život většinou vyprchává v rezignaci, z touhy po pohodlí a po jistotě. Kdo je mimo to, zachovává si v sobě dar života a neflirtuje pomocí zplanělých slov. Bojovat je nutné v každé době a v každém režimu. Kdo nebojuje, není svéprávný. Jak kdysi řekl Ferlinghetti: Jenom mrtví se neangažují.” 

Kozelkovu posmrtně vydanou sbírku Startuji do San Francisca (Vetus Via, 2016) uzavírá text Saxofonový efekt. “Chvíle před svítáním připomíná vakuum, vteřiny se / vlečou šnečím tempem. Ornette Coleman šel spát. / Po maniakálním běsnění následuje tyranie odmlky, / příčinnost se vymyká lichým schématům. V deliriu / logiky se rozostřují smysly, chuť je trpká a prsty bez / citu. Bezbarvé nic se krutě definuje něčím, Ornette / Coleman usíná v hotelovém pokoji. Skepse je stálá, / nic nevybočuje z bludných kruhů, slepé vášně jsou / tykadly iluzí. Ranní vzduch je odlehčující, střechy / se chvějí pod ptačími křídly. Ornette Coleman / spí, ulicemi provanují ostré vůně asijských jídel.” 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...