Michal Šanda: Všude na pultech štosy Mornštajnové, Vlasákové, Tučkové

- MAČ 2023 - 07. 09. 23

 

 

Básník, prozaik, dramatik a literární publicista Michal Šanda se narodil v roce 1965 v Praze. Vystudoval malostranské gymnázium Jana Nerudy, od roku 1991 je archivářem v Institutu umění – Divadelním ústavu. Píše poezii, prózu, knížky pro děti a mládež, hry pro divadlo i rozhlas. Vydal na třicet knih.  

Drtivou většinu jeho díla shrnuje tisícistránkový sebraný spis Generál v umyvadle plném blues (2022). Na otázku, co mu naskočí, když se řekne generál, umyvadlo, blues, odpovídá: „Modrá knížka. Oprýskané smaltované umyvadlo, do kterého si děda v sobotu odpoledne nalil vařící vodu a v kuchyni na stole se obřadně oholil břitvou, než šel na mariáš. A blues – to je pro mě Son House a jeho písnička ,Pearline‘.“ 

Autor vystupoval také na červencovém festivale Měsíc autorského čtení. “Pozvání na tuhle akci vždycky přijmu rád. Jak literatura už moc netáhne, na MAČ se v Brně chodí. Divadlo naplněné do posledního sedadla. Dotazů z publika mraky. Byl jsem v ajfru, srdce mi bušilo a já řádil jako King Kong. Moje čtení skoro stejně vtipně, jako jsem byl vtipný já,” naspal literát v Salónu Práva. 

Na trase festivalového klání však pozbyl knihy, ze které měl večer číst, proto začal v Ostravě obíhat knihkupectví, aby sehnal své sebrané spisy. “Obíhali jsme ve vedru knihkupectví. Všude na pultech štosy Mornštajnové, Vlasákové, Tučkové, a generál Šanda nikde. Kde je genderová vyváženost?” 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...