Marek Vadas: Hodně energie věnujeme tomu, abychom měli peníze navíc

- Slovensko - 20. 05. 24

Slovenský „afrikanista“ Marek Vadas – narozen 1971 v Košicích - vystudoval estetiku a slovenský jazyk a literaturu. Debutoval prózou Malý román (1994), za knihu Léčitel (2006) obdržel cenu Anasoft litera. Jeho poslední knihu Černé na černém vydalo v českém překladu nakladatelství Větrné mlýny v Brně.

Novináři a moderátoři jeho autorských čtení nejraději mluví o tom, jak se stal poradcem krále v malém kamerunském království Nyenjei. „Při kontrole na letišti a u policajtů jsem díky přiblblé zkratce Mgr. v pase často považovaný za katolického kněze, takže mě oslovují Monsignor a já je v tom nechávám, alespoň pak nežádají úplatky,“ řekl v rozhovoru pro časopis A2. 

Vadas je prozaik pomalého rytmu a člověk veskrze rozvážný, ne však nafoukaný nebo sebestředný. Svými mnohými pobyty v Afrce se nevychloubá, ale rád o nich mluví, je-li k tomu vyzván, a ještě raději z nich čerpá inspiraci pro psaní.

Moudře nahlíží současnost, když se ani v Česku, ani na Slovensku nedá psaním literatury. Navíc tvrdí, že všechny ty příbuzné „disciplíny“ jsou vlastně velmi otravné… Vadas se totiž živil také u reklamy, možná se tam i chvíli bavil.

Ale pak v jednom rozhovoru popravdě prohlásil: „Hledání významů, nových způsobů vyjádření nebo hledání originálních zkratek… může být zábavné. Když se však na to nabalí balast, který tvoří 99 % práce v reklamě s tím, že ve skutečnosti prodáváte máslo, je to ubíjející.“

Africkou magii a jinou realitu vyprávění zúročil i v knize pro děti Na útěku. Otec se synem a psem utíkají před nebezpečím podivné chamtivé epidemie a všude, kam přicházejí, vidí podivná podobenství předsudků a odmítání. Je to zase jakási metafora současného světa.

„Západní civilizace je příliš pyšná na to, aby pochybovala. Má svoji pravdu a svoji cestu. Odmítá si připustit, nebo se jen prostě zaobírat tím, co existuje jen kousek za hranicí dnešního vnímání, s čím dávné civilizace žily tisíce roků,“ poznamenal například v Pravde.sk.

Vadas není prvním slovenským spisovatelem, který si všímá přejídání společnosti. „Máme všeho stokrát víc, něž bysme potřebovali, a neúměrně hodně energie věnujeme tomu, abysme měli peníze navíc.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...