Lucia Piussi: Je potřeba stále otevírat oči lidem i sobě

- Slovo, pot a noty - 16. 12. 22

Učiněný zjev, na který někteří diváci stále s nadšením vzpomínají, takové bylo vystoupení Lucie Piussi, slovenské zpěvačky, herečky a spisovatelky na MAČi v roce 2012.  

Patřila k nejvýraznějším osobnostem bratislavského Divadla Stoka a je frontmankou rockové skupiny Živé kvety. Hudební pódia však nemusí být jediným místem, kde zní její básně nebo písňové texty. 

Navíc si pro ostřejší slovo nejde věru daleko, takže dokáže okořenit literární oběživo současnosti. „Přemýšlí, jak může osm roků spát s takovým chujem a podvraťákem, jako je Rudo.... Má ho ráda, kráva,“ čte Piussi ústy jedné hrdinek jejího příběhu. 

V roce 1994 založila společně s Veronikou Wiedermannovou a Petrem Bálikem „svou kapelu“ a právě kytarista ji na brněnském MAČi také doprovodil. A autorské čtení se lehce přehouplo na ryzí koncert. „Takhle s odstupem to působí ještě líp než tehdy,“ zavzpomínal jeden z účastníků této akce v diskuzi na internetu. 

„Snažím se psát ty věci tak, jak lidé mluví, nejsem vulgární člověk,“ bránila se v diskusi po čtení. „Byla jsem ve Slovenském rozhlase, v relaci, kam telefonují lidé, a volali mi tam rozhorlené křesťanky,“ poznamenala Piussi.  

V rozhovru na Vltavě poznamenala. “Po roce 89 jsme se ke svobodě chovali jako naivní děti, protože nám v podstatě spadla do klína. Dnes už si uvědomujeme, jak je křehká a nesamozřejmá. Je potřeba stále otevírat oči lidem i sobě. Snažím se o to svými písničkami.” 

„Když jsou politici jako štvavé vysílače, začnou se lidé chovat jako vrány, co krákají a nenávistně křičí. Celý tento konspirační svět a nafouknutá fóbie z emigrantů jsou nebezpečné hlavně pro nás samé, dostanou nás do klece, ze které nebude cesta ven. Měli bychom najít odvahu být lidští a zbavit se strachu,“ vyjádřila se k tématům současnosti. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...