Kristín Svava Tómasdóttir: Ženská dekadence je nejlepší

- Islandský příběh - 20. 10. 22

Kristín Svava Tómasdóttir se narodila v Reykjavíku v roce 1985. Vydala tři knihy poezie: Blótgælur (Tender Swear Words, 2007), Skrælingjasýningin (The Savages 'Exhibition, 2011) a Stormviðvörun (Stormwarning, 2015). Její první kniha Blótgælur získala Cenu knihkupců za nejlepší básnickou sbírku v roce 2007.  

Překládá poezii i prózu do islandštiny – převážně ze španělštiny, angličtiny a portugalštiny, a pracuje také na knize o historii pornografie na Islandu.  

„Bubble in the Vulva“ je úvodní báseň třetí knihy poezie Kristíny Svavy Tómasdóttira. Autorka používá své verše ke kritice hodnot genderové aktivity. "Ženská dekadence je nejlepší," tvrdí autorka. Její sbírka Stormwarningse s podnětným realismem sleduje napětí mezi ekonomickými zájmy a poškozováním životního prostředí. Její věcný způsob psaní platí také na morálku.  

“Chceme existovat – nebo alespoň být viděni jako dobří. Jsme však vydáni na milost a nemilost počasí, které takové pojetí nemá. Konec je už na obzoru: doufáme a bojíme se ho. Ale pokračujeme dále. Tak či onak, budeme spokojení.”  

Kristín Svava Tómasdóttir je také historička a aktivní publicistka islandské kulturní scény. Patří k autorkám literárního blogu Druslubækur og doðrantar a podílela se na různých mezinárodních básnických projektech, včetně akce The Enemies Project, která spojila spisovatele z Islandu a z Velké Británie. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...