Kjersti Halvorsen: Emoce jsou nebezpečné

- Norský příběh - 09. 11. 23

Kjersti Halvorsen se narodila v roce 1993 a vystudovala psychologii na Univerzitě v Oslu. Debutovala v roce 2019 románem Ida tar ansvar (Ida přebírá zodpovědnost), který jí vynesl nominaci na cenu za nejlepší norskou literární prvotinu a stal se předlohou pro stejnojmenný osmidílný televizní seriál.  

Po něm následovala kniha Det er jeg som kan hjelpe deg (To já ti můžu pomoct), zabývající se tématy moci, závislosti, pomsty a usmíření. Protagonistou románu je psycholog Edvin. Svého nového pacienta zná už od dětství, ale zdráhá se o tom říct svým nadřízeným. Sám byl totiž ve škole terčem šikany – právě jeho nový pacient byl tím, kdo ho šikanoval. Nyní se mocenský vztah mezi oběma bývalými spolužáky obrátil. 

Ida přebírá zodpovědnost čtenáře vtahuje do žiovota postav, které tíží až paranoidní strach z teroristických útoků a násilných činů. Hlavní hrdinka je studentkou psychologie na Univerzitě v Oslu. Chce pro svět to nejlepší, ale je posedlá myšlenkami na katastrofu a na to, že se brzy stane něco hrozného.   

„Jiskřivý jazyk, precizní a všímavý,“ reagovala kritika.

„Idu pohání potřeba kontroly a strach z toho, jak ji vidí ostatní a co jí mohou udělat. Aksel na druhé straně představuje protilidské, pravicové prostředí, ale je to také snaživec, který bojuje,“ přibližuje autorka své postavy. 

„Zaujalo mě psaní o tom, jak úzkost zkresluje realitu a činí ji nebezpečnou. Úzkost lze ospravedlnit a může to být přehnaná reakce. Ida má problémy rozlišit, co je co, zvláště, když se setká s Akselem. Chci, aby něco podobného cítil i čtenář. Začala jsem být navíc zvědavá, jak ti lidé skončili, proč zůstávají a proč to někteří dotáhnou tak daleko, že se uchylují k násilí.“

„Chtěla jsem, aby text začínal klidně a neškodně a pak byl čím dál tím více nepříjemný. K lehce naivnímu pohledu na svět Idy sedí jednoduchý jazyk. Akselova rétorika je podobně jednoduchá a on i Ida vidí svět z velké části černobíle,“ popsala spisovatelka. 

„Všechny emoce jsou povoleny! Ale jak říká Ida: Emoce nejsou nebezpečné.“ 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...