Karel Steigerwald : „Myslím si, že nás to čeká zas.“

- Diktatura informací - 03. 01. 20

Karel Steigerwald měl na MAČi vystupovat už v roce 2012, leč onemocněl, proto na jeho vystoupení čekali festivaloví diváci až do roku 2013. Dramatik, scenárista, a hlavně novinář, který byl velkou postavou komentátorského oddělení MF DNES. Je autorem řady divadelních her: Horáková × Gottwald (2006) a Políbila Dubčeka (2008), dalších devět her vyšlo v roce 2005 pod názvem Devět komedií z konce století.

Publikoval také výběry ze své publicistiky Obrana sprostých slov (1999), Jak se volí prezident (2003) a Co s námi bude? (2006). V Brně četl ukázku ze hry v doprovodu své ženy a herečky Evy Salzmannové.„Protože jde o dialog mezi mužem a ženou, tak jsem poprosil svoji ženu, aby mi pomohla číst. Alespoň tedy uvidíte, jaký je rozdíl mezi tím, jak čtou herci a jak autoři, protože autoři čtou hrozně,“ předeslal Steigerwald.

Manželé četli ukázku ze hry Marta Peschek jde do nebe, což je komedie o nebeské bráně, špinavém a páchnoucím chlapisku a protivné bábě. „Myslel jsem si, že to bude muzikál,“ zmínil dramatik s tím, že ke hře mají dvě písničky, z nichž jednu jeho žena Eva v Brně také zazpívala.

Na úvod se Steigerwald vyznal z přesvědčení, že tuto zemi čeká revoluce. „Myslej si, že nás udělaj tím pivem, ale my to pivo obrátíme proti nim,“ četl, „ten proud těch pivních strejců se jednou zvedne od stolů.“ A dodal: „Myslím si, že nás to čeká zas.“

Eva Salzmannová v živé diskuzi přiznala, že text hry je velmi složitý a že bylo těžké se ho naučit zpaměti, když jej studovala. „Spolupráce na této hře dokonale prověřila náš vztah a přiznávám, že jsem se ptala sama sebe, proč nenapsal něco veselejšího a lehčího,“ poznamenala směrem ke svému muži.

„Divadelní hra se nepíše pro nějakého brata, manželku, ale ta se píše pro ten tým, který ji pak bude hrát, a pak se autora ten tým ptá, co a jak,“ poznamenal autor v souvislosti s jedním dotazem. „Já nevím, jestli nebe je, nebo není, ale levicové intelektuálky je neuznávají, ale pak do něj chtějí,“ shrnul jedno z poselství své hry dramatik.

Diváci se Karla Steigerwalda samozřejmě ptali i na noviny, na Andreje Babiše, který si koupil Mladou Frontu DNES. O tom i dalším se diváci více dozví ve vysílání internetové televize MAČ365.cz

Loading...