Jurij Zavadskyj: Realita je strukturovaná hra ...

- Novinka - 13. 01. 21

Ukrajinský básník Jurij Zavadskyj je umělec s polskými kořeny. Narodil se v roce 1981 v Ternopilu, na tamní Univerzitě vystudoval ukrajinskou filologii a literární teorii. Je to neúnavný experimentátor a performer, který vydal osm básnických knih: Imovirnisť (Pravděpodobnost, 1999), tři stejnojmenné sbírky jurijzavadskyj (2003, 2005, 2008), Rotvrot. Zalizna versija (Ústa v ústa, společně s Andrijem Antonovským, 2010), Kryk (Křik, 2012), Spazm (Křeč, 2013) a Taksyst (Taxikář, 2015). 

Jako autor stále hledá nové výrazové prostředky - komponuje například originální fonetické básně složené z náhodných slabik. Se skupinou ZSUF nahrál album yuryzavadskyzsuf, spolupracuje s ternopilským improvizačním uskupením Subprodukt. 

Od roku 2014 stojí v čele vydavatelství Krok, které spoluzaložil o několik let dříve. Nakladatelství se specializuje na nemainstreamovou poezií, překladovou poezií „malých“ národů, experimentální a digitální poezií. 

Nakladatelství Větrné mlýny vydalo jeho sbírku Svobodný člověk se nenarodíl. “Jurij Zavadskyj patří k matadorům ukrajinské experimentální básnické scény, na které působí už od devadesátých let minulého století. Ve své vlasti má pověst extrémního básníka, který neustále překračuje hranice při hledání nových výrazových prostředků a vymýšlení dosud nepoznaných druhů poetiky. Věnuje se mimo jiné fonetické poezii, píše básně beze slov, kde hlavními aktéry jsou samostatné zvuky a slabiky. Spolupracuje s různými hudebníky (např. s ternopilskou skupinou ZSUF) ...“ napsal o něm Alexej Sevruk. 

“Tvarování zbytků je něco, co společnost odmítá. Zřejmě je pro ni rozhodující singularita, ne pluralita. Zde je zvláštním způsobem realizována tzv. Baudelairova antinomie: „hrůza života“ a „vášeň pro život“ ... Realita je navíc strukturovaná hra, která svým účastníkům přináší potěšení, básník ji uchopil a pozoruje, ale nezpůsobuje mu záblesky rozkoše,” napsal básník.  

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...