Jón Gnarr: Chci být součástí té surrealistické revoluce, která je tolik potřeba

- Islandská čítanka - 18. 10. 23

Jón Gnarr se narodil v roce 1967. Herec, politik a spisovatel nedokončil školu a pracoval jako dělník, taxikář nebo komik. Když se Island v roce 2008 ocitl na pokraji bankrotu, z recese založil stranu Besti Flokkurinn (Nejlepší strana). Napůl v žertu a napůl vážně v kampani slíbil, že obstará do zoo nového ledního medvěda, otevře první severský Disneyland, u každého bazénu budou ručníky zdarma a farmáři si budou moci brát do hotelů ovce. Jeho strana ve volbách zvítězila a Gnarr se stal oblíbeným starostou Reykjavíku.  

Měl netypické dětství, potýkal se s poruchami učení a různými dalšími problémy. V pěti letech mu byla diagnostikována „vývojová porucha“. To mělo velký vliv na jeho dětství a dospívání, které popsal v knihách Indián, PirátPsanec.  

Stal se vášnivým obhájcem lidí s poruchami jako je ADHD, Aspergerova choroba, dyslexie a dalších. Jeho knihy byly přeloženy do angličtiny a němčiny, španělštiny, arabštiny, korejštiny a mnoha dalších jazyků. O svých zkušenostech v politice napsal knížku Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku a chtěl změnit svět, z níž se stal mezinárodní bestseller. 

Jón Gnarr se stal tak oblíbenou postavou, že ho lidé nakonec chtěli i za prezidenta země. „Jsem rád, že mě lidé jako prezidenta chtějí. Často mi volají a ptají se na to,“ popsal Gnarr. „Nechci být prezidentem. Chci dělat v televizi, psát knihy a být součástí té surrealistické revoluce, která je dnes tolik potřeba.“ 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...