Joan Manuel Soldevilla: Jsem náruživý čtenář, zhltám všechno. Nic nenechám ležet

- - 10. 08. 23

Katalánský spisovatel a prozaik i autor populárně naučných publikací Joan Manuel Soldevilla se narodil v roce 1964 v Barceloně a žije ve Figueras, v rodišti slavného Salvadora Dalího.

Patří mezi přední španělské znalce komiksové literatury. Manželkou Joana Manuela je spisovatelka Maria Mercè Cuartiella, společně napsali román Kapitán Verne, román o přátelství a o knihách, který vyšel v roce 2005. „Jsem náruživý čtenář, zhltám všechno, vysoké i takzvané nízké žánry. Dobrodružnou literaturu, detektivky, sci-fi, nic nenechám ležet,“ prozradil na sebe autor.

Soldevilla napsal mimo jiné knihu o kreslené postavičce detektiva Tintina, kreslil komiksové stripy a proslul grafickým románem o životě Jamese Joyce.

Publikoval také velké množství článků, které analyzují význam populárního románu a komiksového pásma. Je kurátorem několika výstav spojených se světem komiksů a populární literatury a získal několik ocenění a uznání v oblasti esejů a žurnalistiky. 

„Často si myslíme, že zkušenosti z dětství a mládí ovlivňují povahu člověka i jeho povolání. Je to možné, ačkoliv o tom mám pochybnosti. V každém případě, je pravda, že dnes jsem vášnivým čtenářem komiksů, které jsem vždycky četl, píšu o nich články a knihy, přednášky a jako kurátor sestavuji jejich výstavy. Jsem moudrý čtenář komiksů, protože jsem je četl jako dítě?,“ ptal se sám sebe v jednom článku.

„Potýkáme se dnes s konstantním pohrdáním literárními díly na úkor technických oborů. A to je špatné vzhledem k tomu, že vzdělání má za úkol vychovávat lidi, kteří chtějí změnit svět, ne přizpůsobit se, nebo se vzdát. A protože musíme vybudovat novou zemi, chceme ji víc kultivovat – svobodou, bohatstvím ducha a štěstím,“ tvrdí autor.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...