Jiří Padevět Čtenáři jsou věrní aneb Hostem MAČ je Island

- Islandský příběh - 10. 10. 22

V kovidovém roce 2020 byl literární marató Měsíc autorského čtení jedním z mála festivalů, který se navzdory rouškám a zákazům uskutečnil celý – byť na některých místech jen on-line. Čestnými hosty MAČe v roce 2021 budou spisovatelky a spisovatelé z Islandu.

Největší středoevropský literární festival vznikl v roce 2000 v Brně, později se rozšířil do bratrské Ostravy, pak Wrocławi, Košic a nakonec do Lvova. Nabízí zadarmo – vstupné je jen symbolické a hlavně dobrovolné – dvě hlavní programové linie. První reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví země, která je v daném roce čestným hostem.

Festival startuje 1. července v Brně a na dobu jedenatřiceti dní se stěhuje z jednoho pořadatelského města do druhého. V roce 2017 byli jeho hosty spisovatelé z Gruzie, v roce 2018 z Turecka, rok 2019 patřil rumunské literatuře, následující rok pak Maďarsku.

Akci organizuje vydavatelství Větrné mlýny, které čelilo stejně jako tuzemská kultura lockdownu. „Prodeje jsou nižší,“ přiznal Radimovi Kopáčovi v jedné mediální bilanční anketě Petr Minařík z Větrných mlýnů. „Ale objevila se ohromná skupina věrných fanoušků, kteří nás podporovali skrze nákupy online. Ve výsledku ty propady tržeb nejsou dramatické. Myslím, že to zvládneme.“

V předchozích letech na Měsíci autorského čtení vystoupil i Jiří Padevět, ředitel nakladatelství Academia a popularizátor moderních československých dějin. Také on v hodnocení roku 2020  souhlasí s Minaříkem: „Podle tržeb knih vydaných Academií se ukázalo, že naši čtenáři jsou hodně věrní a naše knihy zřejmě potřebné.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...