Jerzy Kronhold: Úkolem básníka je pomoci najít lidem naději

- Polsko od moře k moři - 29. 04. 22

Jerzy Kronhold je básník, kulturní atašé, antikvář. Narodil se v roce 1946 v polském Těšíně. Studoval polonistiku na Jagelonské univerzitě v Krakově, absolvoval Fakultu dramatu (PWST Varšava). 

Debutoval v roce 1972 básnickou sbírkou Samopalenie. V letech 1968-1975 byl členem literární skupiny Teraz (společně s Julianem Kornhauserem a Adamem Zagajewským). V letech 1970-1972 organizoval srazy básníků v Těšíně, jež měly formativní význam pro hnutí později známé jako Nowa Fala (Nová vlna). 

Vydal více než desítku básnických sbírek, třeba Oda do ognia (1982), Niż (1990), Wiek brązu (2000), Epitafium dla Lucy (2012) nebo Skok w dal (2016, Literární cena města Varšavy). V poslední době vyšly jeho básnické sbírky Stance (2017) a Adres w ciemnościach (2017). 

V letech 2000-2006 byl ředitelem Polského institutu v Bratislavě a po dvě funkční období působil jako generální konzul Polské republiky v Ostravě. Jeho básně byly přeloženy mj. do češtiny a slovenštiny. Žije v Puncově u Těšína. 

Jerzy Kronhold je možná nejméně známý básník polské nové vlny. Jeho verše totiž exitují ve stínu děl jeho slavnějších přátel Stanisława Barańczaka, Adam Zagajewského a Ryszarda Krynického. Jenže autor se tím nejitří. „Protože básně poskytují rovnováhu. Vždy nás nějak očistí,“ poznamenal v jednom rozhovoru. 

Některé tristní situace jeho života ho přivedli k mylšenkám na smrt. „Nejlepší je být kdykoliv připraven odejít. Je však naše vůle k tomu dostatečná? Je dobré vyřešit všechny záležitosti, ale nevím, jestli je to možné,“ ptá se. 

Autor sleduje bánsickou produkci a komentuje ji. „Farma poezie se neustále mění. Každý nový básník v ní něco přesune. Každá nová dobrá báseň komunikuje s díly svých předchůdců. Jsem si vědom toho, že za mnou stojí Kochanowski, Szarzyński, Krasicki, Mickiewicz, Leśmian, Milosz a další.... Pokračování je otázkou jazyka a ducha.“ 

Básník navzdory lidským smutkům miluje život. „Úkolem básníka nemůže být deprese, které by mohly jiným lidem ublížit, ale vůle pomoci jim hledat naději. Můj postoj je zjevně na straně života a představuje jeho chválu, kterou bych rád prohlásil do konce mých dnů.“ 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...