Jana Orlová: Mám tělo ráda. Život je tělesná zkušenost

- Performance 1 - 09. 04. 20

Básnířka a performerka, ale i organizátorka kulturních akcí Jana Orlová vydala u nakladatelství Větrné mlýny (pořadatel festivalu Měsíc autorského čtení) povedenou a graficky velmi výraznou sbírku Újedě.

Její verše do ní skvěle poskládal editor a básník Milan Ohnisko. A zdálo by se, že nové básnické eso je na světě... Ale není to tak. Na otázku, zda Janě Orlové přichází díky nové sbírce více pozvánek na autorská čtení, odpověděla suše. „Ne, nepřichází, je to stejné, jako před jejím vydáním.“

Psát o tom, že její básně možná někoho šokují, je zbytečné. Jazyk i témata současnosti jsou prostě taková. Nicméně Orlová odmítá, že by šlo o autobiografii, o skutečné události a prožitky jejího života. „Ráda bych ale zmínila, že u tohoto typu poezie je často zaměňován lyrický subjekt se skutečnou osobností autorky. Je třeba to odlišovat. Sbírku není dobré číst jako autobiografii,“ upozornila čtenáře i recenzenty na webu rádia Vltava.

Pro absolventku FAVU VUT v Brně a aktivní performerku jsou tělo a tělesnost důležité. „Mám tělo ráda. Život je tělesná zkušenost. Tématem sexuality jsem se zabývala delší dobu. Z pera ženských autorek je vyjádření k těmto tématům často trapné. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak to dělat jinak, a toto je výsledek,“ poznamenala ke sbírce v rozhovoru na Vltavě.

Na vlnách MAČe...

V roce 2016 se básnířka vydala po cestách největšího evropského festivalu literatury. „Vzpomínám na to ráda. Byl to krásné potulné čtení, něco podobného jsem zažila poprvé – a doufám, že ne naposled! Proč tam nebylo Brno? Nebylo zrovna v jízdním řádu. Byla jsem v Ostravě, Košicích a ve Lvově se španělskou spisovatelkou Rosou Montero,“ vzpomíná Orlová.

Autorka je rozkročena mezi performance, výtvarným uměním a poezií. Jak se podle ní ta umění skládají dohromady? „Různě. Já mám ráda všechny tyto způsoby vyjádření. Nebaví mě škatulkování a vymezování, raději hledám styčné body,“ vysvětluje.

Ještě peprnější a jasná odpověď zazněla na dotaz: Co pro tebe znamená ten „ženský svět“, či „ženské vnímání“ světa? „Znamená to, že máš kundu.“

Orlová už píše nové básně a redakci www.mac635.cz poskytla pár nových kusů. Zde je jeden z nich:

x x x

Chce vypadat drsně
utratil kvůli tomu hodně peněz
vzdal se pár zálib
změnil názory
Objednal si
whisky s light colou

x x x

Oblékl si neonové tričko
a vyrazil do baru
Tričko si objednal přes e-shop
protože mu to asociovalo sex-shop
Choval jistou naději
Po půlnoci byl ochotný i zaplatit

Loading...