Ján Sedal: Otřesený Lenin se sesbíral se země

- MAČ 2019 6 - 23. 08. 19

Ján Sedal se narodil v roce 1948 v Bratislavě a pracuje jako divadelní a filmový herec a režisér. Studia střední průmyslové školy strojní nedokončil, živil se manuálně (asfaltér, betonář, osvětlovač, keramik aj.). V letech 1974 – 1978 vystudoval na pražské DAMU loutkoherectví.

V letech 1982 – 2012 byl členem brněnského HaDivadla. V roce 2018 sestavil a vydal Arnošt Goldflam jeho básnickou sbírku SMS básně. O jejím autorovi uvedl: „Jednou jsem se vypravil za ním, abych se podíval, jak to v tom svém pokojíčku má. A viděl jsem, že tam nemá nic, jenom postel a ta je křížem hozená uprostřed pokoje a není, jak člověk mívá ve zvyku, bokem nebo hlavou přisunutá ke zdi. […] Tehdy jsem pochopil jeho duši a jeho povahu, od té doby jsem ho měl rád a mám dodnes…“

„Milému kamarádovi Jánu Sedalo srdečně Arnošt Goldflam,“ jsou první slova autorského čtení Jána Sedala na MAČ 2019. Od roku 2007 Ján Sedal posílal v SMS zprávách své básně různým adresátům – především svému někdejšímu kolegovi z HaDivadla, režiséru a dramatikovi Arnoštu Goldflamovi.

„Pracovali jsme spolu léta,“ popsal mimo jiné Arnošt Goldflam v úvodním proslovu Sedalovy knihy, „hrál v mých inscenacích převážně hlavní role a mnohokrát jsme se přeli, ba hádali. Hrál ale vždycky výborně, spoustu věcí vymyslel a celé roky jsme se měli a dodnes máme rádi.“

Na MAČi zazněla i povídka o setkání Lenina a božského Elvise na pracovním úřadě, která končí konstatováním: Proč se tam, oba objevili, není jasné.

Loading...