Jan Novák si na letošním MAČi vyjel vysokohorskou prémii

- MAČ 2020 - 03. 08. 20

Měsíc autorského čtení v Brně letos zahájil česko-americký autor Jan Novák, o jehož knize Kundera: Český život a doba se vedly a budou vést vášnivé debaty.

Monografie s názvem Kundera: Český život a doba (Argo + Paseka) představuje na devět set stran textu, nicméně končí teprve odchodem spisovatele do emigrace v roce 1975. Na jeho francouzský pobyt se Novák teprve chystá. O tom, že jde o velkého a v tuzemsku oblíbeného autora svědčí široké zástupy kritiků poslední z děl Jana Nováka.

Oragnizátor Měsíce autorského čtení Pavel Řehořík byl potěšen, že vydání publikace se téměř sešlo s počátkem festivalu. „V Brně očekávám vášnivou diskusi, protože Kundera má v moravské metropoli řadu skalních zastánců, kteří teď Novákovu knihu označují téměř za bulvární brak,“ prozradil na Ostravanu.cz Řehořík. 

Koneckonců debata po Novákově vystoupení na brněnském MAČi byla zajímavá, nicméně vůbec ne zlá. „Kundera po sobě zametá stopy, sešrotoval svoji korespondenci,“ řekl Jan Novák a v Divadle na Provázku líčil, jak žádal zpět své odeslané dopisy od adresátů a porposil své příbuzné o „mlčenlivost“.

„Vytváří o sobě mytický obraz, který jsem chtěl korigovat, když jsem pochopil, o co se jedná. Nezbývalo mi tedy, než se obrátit na to, co bylo. Tyto materiály jsou veřejně dostupné, ale samozřejmě je s nimi potřeba pracovat citlivě,“ vysvětlil Novák na iRozhlas.cz.

„Emoce jsem čekal až po vyjití knihy, ale kritici se na mě vrhli už po přečtení rozhovorů. Vznikl tak nový žánr v české publicistice: recenze rozhovoru,“ postěžoval si Novák ironicky na autorském čtení na MAČi v Ostravě.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...