Ivanna Skyba-Jakubova: Na odpovědnosti spisovatele může záviset i život národa

- Umělecká rezidence - 02. 05. 23

V březnu do Brna přijela básnířka, novinářka a kulturní manažerka Ivanna Skyba-Jakubova, první rezidentka ročního projektu pro ukrajinské autory a autorky.  

V rozhovoru, který s umělkyní vedla Lucie Řehoříková na stránkách Hosta, padlo také téma role spisovatele ve společnosti. “Odpovědnost je základním principem každé práce, jen se projevuje na různých úrovních a v různých činnostech. Na odpovědnosti pekaře nebo taxikáře může doslova záviset život několika desítek lidí, na odpovědnosti spisovatele může záviset i život národa — alespoň té odpovědnosti symbolické. 

Neméně důležitou úlohu hrají spisovatelé pro jedinečnost evropské kultury. “Především bychom se měli snažit porozumět, číst. Porozumět pro sebe a sdělit ostatním, že pro pochopení naší společné evropské kultury je stejně důležité znát židovského génia Bruna Schulze, narozeného v Drohobyči na Ukrajině, jako Franze Kafku, narozeného v Praze. Kdybychom odstranili kohokoliv z nich, dějiny evropského modernismu by nebyly úplné,” poznamenala Skyba-Jakubova. 

Charkovská Ivanna Skyba-Jakubova je básnířka, novinářka, kulturní manažerka a spoluzakladatelka agentury Bagels & Letters. Připravila řadu projektů v oblasti kultury, vzdělávání a zdravotnictví. Od začátku války působí jako dobrovolnice — pomáhá ozbrojeným silám, nemocnicím, záchranné službě i civilistům (mj. ve spolupráci s charitativní nadací Charkov s vámi). V Charkově žije od začátku invaze. Stala se také první účastnicí brněnské rezidence, založené nakladatelstvím Větrné mlýny a statutárním městem Brnem. 

 

 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...