Iskender Pala: Slíbil jsem, že vstoupím do snu, ale ten slib nespal

- Turecko - 27. 04. 21

Spisovatel Iskender Pala bývá označován za knížete dívánské poezie. Je autorem věhlasného Manifestu konzervativního umění, v němž se myšlenkově i literárně hlásí ke kulturnímu odkazu osmanské říše a k islámu.

Narodil se v roce 1958, studoval tureckou literaturu se zaměřením na klasickou (dívánskou) poezii a dnes je profesorem klasické turecké literatury na Istanbulské kulturní univerzitě.

Proslul jako neúnavný popularizátor a milovník osmanské poezie. Podnítil zájem o klasickou literaturu napříč Tureckem, s přednáškami o tradiční poezii plní sály po celé zemi. Za svou akademickou i popularizační činnost získal Jazykovou cenu Svazu tureckých spisovatelů a Cenu Ústavu pro turecký jazyk, Cenu Svazu tureckých spisovatelů za vědu a konečně v roce 2013 také Cenu prezidenta republiky za přínos umění a kultuře.

Píše romány s historickou tematikou: Babil’de Ölüm Istanbul’da Aşk (Smrt v Babylonu, láska v Istanbulu), Katre-i Matem (Kapka smutku) nebo Şah ve Sultan (Šáh a sultán). Dosahují statisícových nákladů a jsou nesmírně populární. Turecký patentový úřad navíc zaregistroval Iskendera Pala jako značku.

„Náboženství je smlouva. Bojujete ve jménu islámu. Jménem islámu vytváříte konflikty mezi bratry, a to i mezi lidmi, kteří stojí ve stejném směru. Co si pomyslí dvacetiletý věřící, když se na to podívá?“ zeptal se v jednom rozhovoru, kde kromě literatury rezebíral i současný islám. 

„Situace je jasná. Podívejme se na svou minulost. Proč jsme dnes tak konzervativní a islámští? Protože nám nedokážeme dát ideologii, která by v nás vyplnila onu prázdnotu,“ vysvětluje.

Je autorem mnoha oblíbených citátů: „Slíbil jsem, že vstoupím do snu. Pěkné roky uplynuly, protože ten slib nespal.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...