Ihar Babkou: Protest se etabloval jako obrana menšiny proti většině

- Bělorusko jedna báseň - 07. 12. 21

Ihar Babkou je významný běloruský spisovatel a filozof. Narodil se v roce 1964 v Homelu. Vystudoval filozofii na Běloruské státní univerzitě. V Institutu filozofie Akademie věd se věnuje postkoloniální teorii a dějinám filozofie.

Byl zakladatelem a redaktorem časopisu Fragmenty. Napsal knihy poezie Solus Rex a Hrdina boje za průhlednost, román Adam Klakocki a jeho stíny a knihy esejů Království Bělorusko. Interpretace ru(i)n). Jeho román Minutka se stal v roce 2011 vítězem literární ceny Jerzyho Giedroyca. Texty Ihara Babkova byli přeložení do ukrajinštiny, ruštiny, polštiny, litevčiny, němčiny, angličtiny a maďarštiny. Sám do běloruštiny přeložil díla Jamesa Joyca, Jerome’a Salingera, Wiliama Butlera, Paula Celana.

„Existuje několik "středních Evrop", stejně jako několik myšlenek pod jedním a stejným názvem. Obsahem této myšlenky je obrana rozmanitosti, upozornění na zapomenuté a opuštěná specifika "velkých příběhů". V tomto smyslu se střední Evropa jako myšlenka týká i Běloruska a Ukrajiny, jakož i Litvy a Estonska,“ poznamenal v jednom rozhovoru.

„Mýtus střední Evropy byl na Západě od počátku vítán. Ale většinou v politickém smyslu. Všichni pochopili, jak divně to zní, že to byl potenciál pro politické konotace, které doprovázely tento diskurs. Myšlenka střední Evropy v pozdním sovětském období je myšlenkou, která osvobozuje region od monolitu sovětské ideologie a ruského diktátu,“ uvedl Babkou.

V jednom eseji popsal „Protest předpokládá vnějšího nepřítele a opírá se o kolektivní jednání. Během dvacátého století se protest etabloval jako obrana menšiny proti většině, intelektuálů proti vládě, elitní kultury proti masové kultuře, malé kultury proti velké kolonizátorské kultuře. Je ve své podstatě ochranou unikátního proti univerzálnímu, lokálního proti globálnímu.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...