Fríða Ísberg: V jistou chvílí je třeba básně nechat zatuhnout

- MAČ 2022 - 05. 08. 21

Fríða Ísberg je islandská poetka a spisovatelka, která se narodila v roce 1992 a žije v Reykjavíku. Její práce byla nominována na Cenu severskou rady pro literaturu, Cenu islandské ženské literatury za beletrii a cenu The Icelandic Booksellers Choice Award za poezii a překlad do pěti jazyků.

Je také členkou islandského básnického kolektivu Svikaskáld (Podvodní básníci), kteří se setkali na kursu kreativního psaní na Islandské univerzitě. Příležitostně píše recenze a pracuje jako redaktorka nakladatelství Partus Press.

„Skupina byla vytvořena o víkendu v letním sídle na venkově," vysvětluje básnířka. „ Zjistili jsme mimo jiné, že jako skupina jsme ochotni riskovat to, čeho bychom se jako jednotlivci nikdy neodvážili. Je snazší být hrdý na skupinu, do které patříte, než být hrdý na sebe, takže tento proces byl určitě osvobozující a posilující.“

„Na básnících, kteří vytvářejí spolky a vzájemně se podporují, není nic nového, ale dnešní scéna je mnohem bohatší, než tomu bývalo v minulosti," tvrdí v reakci na tradici Unuhús a Hressingarkálinn (legendárního místa básnických setkávání v Reykjavíku) na počátku dvacátého století.

Její poetická novinka nese název „Ég er ekki að rétta upp hönd“ (Nezvedám ruku). „Básně bývají ve zkapalněném stavu po dlouhou dobu. V určitém okamžiku musíte nechat básně zatuhnout do konkrétní podoby tím, že je zveřejníte," uvádí.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...