Filip Krajník: Turašviliho Džínová generace je lehké čtení, ale...

- Totalita - 25. 05. 23

Dato Turashvili se narodil v Tbilisi 10. května 1966, studoval na Státní univerzitě Tbilisi, později se v Londýně a Madridu zaměřil na dějiny filmu, literatury a umění. Jako student se aktivně účastnil protestních shromáždění proti sovětskému režimu a byl jedním z vůdců gruzínského studentského hnutí.  

První prózy vydal v roce 1991, kdy Gruzie získala nezávislost. Je autorem divadelních her a románů a píše scénáře k filmům. Debutoval románem Útěk ze SSSR (Džínsová generace), kde popsal příběh skupiny mladých, kteří se stali oběťmi sovětského režimu. Román založený na skutečné události se stal gruzínským bestsellerem. Byl přeložen do sedmnácti jazyků. 

Džínová generace vypráví o tragické události gruzínské historie. 18. listopadu 1983 se skupina mladých lidí pokusila unést letadlo společnosti Aeroflot mířící z Tbilisi do Leningradu. Jejich cílem bylo vynutit si přistání v Turecku a uniknout tak bezvýchodnému životu v Sovětském svazu. 

Únos se nezdařil, vyžádal si několik nevinných obětí a jeho organizátoři neušli exemplárním trestům. Názor na jejich čin dodnes rozděluje gruzínskou společnost, podobně jako v České republice útěk bratrů Mašínových. Příběh únosců v džínách v podání Datha Turašviliho se těší ohromnému čtenářskému zájmu nejen v Gruzii, ale i v řadě západních zemí. 

“Je to poměrně lehké čtení, ale na velmi vážné téma, takže to asi není knížka na rodinnou dovolenou někde na pláži,” uvedl překladatel díla Filip Krajník. 

Filip Krajník se narodil v roce 1982, vystudoval anglistiku a bohemistiku a působí jako literární a divadelní historik na Katedře anglistiky a amerikanistiky a Katedře divadelních studií FF MU v Brně. Překladům z angličtiny se věnuje od roku 2007, kdy přeložil a k vydání připravil báseň Geoffreyho Chaucer Ptačí sněm (vydalo Argo v roce 2017). Pro Větrné mlýny Krajník přeložil román Datha Turašviliho Džínová generace (2019). 

V současné době se věnuje zejména překladu staršího anglického dramatu, je redaktorem plánované třísvazkové antologie o anglickém divadle po roce 1660, která vyjde také ve Větrných mlýnech v roce 2022. 

Dato Turashvili: Džínová revoluce 
Kniha byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...